Hiperbarik oksijen tedavisinin 50 yaş üzeri diyabetik erkek hastalarda büyüme hormonu seviyesi üzerine etkisi
Effects of hyperbaric oxygen therapy on growth hormone levels in 50 years old diabetic male
  1. Tez No: 926379
  2. Yazar: ERTUĞRUL KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Bu çalışmada Diyabetes mellitus (DM) tanılı 50 yaş üzeri erkeklerde serum büyüme hormonu (BH) düzeyi ile hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Birçok sistem ve organda bozukluklara yol açtığı bilinen diyabetin BH salınımını da etkilediği çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmamız diyabetik ayak ülserlerinde yara iyileşmesine katkılarından dolayı sıkça başvurulan HBO tedavisinin, diyabetli hastalarda BH seviyesi üzerine etkisini inceleyen ilk çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 20117- Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'na başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden DM tanılı ve 50- 60 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Her hastadan HBO tedavisi öncesi ve 20. seans sonrası birer tüp venöz kan örneği alınarak BH düzeyleri çalışılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası elde edilen değerler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to determine the relationship between serum growth hormone (GH) level and hyperbaric oxygen (HBO) treatment in men aged over 50 years with a diagnosis diabetes mellitus (DM). Studies have shown that diabetes, which is known to cause many system and organ disorders, also affects the release of GH. Our study is the first study to examine the effect of HBO therapy, which is frequently referred for the contribution of wound healing in diabetic foot ulcers, to the level of GH in diabetic patients. Material and method: Patients with DM diagnosis and patients aged 50-60 who applied to Istanbul Medical Faculty Underwater Medicine and Hyperbaric Medicine Department between May 20117 and May 2018 and accepted to participate in the study were included in the study. Venous blood samples were taken from each patient before HBO treatment and after the 20th session and GH levels were studied in these serum samples. GH levels obtained before and after the 20th session were compared.