Karbonmonoksit zehirlenmelerinde hemogram parametrelerinin ve QT uzunluğunun tanısal değeri
Diagnostic value of hemogram parameters and QT length in carbonmonoxide poisoning
- Tez No: 748899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran ve karbonmonoksit zehirlenmesi (KMZ) tanısı konulan hastalarda RDW, Nötrofil Lenfosit Oranı, Platalet Lenfosit Oranı ve QT uzunluğunun değişiminin incelenmesi ve normobarik veya hiperbarik oksijen tedavisi alan hastalarda bu parametrelerin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca bu parametreler ve hiperbarik O2 tedavisinin entübasyon ihtiyacı ve acil servisten şifa ile taburcu olma ile ilişkisi de incelenmiştir. Gereç ve Yöntem. Tek merkezli, hastane tabanlı ve retrospektif kohort tasarımına sahip bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi Acil Servisine 05.08.2020 ve 31.12.2020 tarihleri arasında başvuran ve KMZ tanısı alan 18 yaş üzeri hastalar ile yürütülmüştür. Araştırmaya dâhil edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri ile laboratuvar ve radyolojik bulguları ile entübasyon ihtiyacı ve acil servisten şifa ile taburcu edilme durumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular. Araştırma 199 hasta ile yürütülmüş olup, hastaların büyük çoğunluğu (195 hasta; %95,5) ambulans ile acile başvurmuştur. En sık zehirlenme kaynağı sobadır (%86,4;172 hasta). 25 hastada (%12,5) alarm semptomları birincil semptom iken, 142 hastada (%71,4) SaO2 %97 ve altındadır. Hastaların %51,3'ünde (102 hastada) COHb düzeyi %30 ve üzerinde, %31,7'sinin (63 hastanın) RDW düzeyi %13,6 üzerinde iken, ortalama NLO 5,8±5,3, ortalama PLO 166,20±100,1'dir. Hastaların %11,1'inin QT uzunluğu uzamış, %32,7'sinin ise çok uzamıştır. Hastaların 54'ünde (%27,1) normobarik O2 tedavisi, 145'inde ise (%72,9) hiperbarik O2 tedavisi verilmiş, 11'inde (%5,5) entübasyon ihtiyacı gelişmiş, 187 hasta (%94,0) acil servisten şifa ile taburcu olmuştur. Hastaların SaO2 yüzdesi, QT uzunluğu ve COHb yüzdesi entübasyon ihtiyacını tahmin etmede; QT uzunluğu ve COHb yüzdesi acil servisten şifa ile taburculuğu tahmin etmede istatistiksel olarak anlamlı düzeyde tanısal performansa sahiptir. Yaş artışı, alarm semptom varlığı, GKS'de azalma, SaO2'de azalma, Hb değerinde düşme, COHb yüzdesinde artış, NLO'daki artış, PLO'daki artış, QT'de uzama ve MRG'de bulgu varlığı entübasyon ihtiyacı riskini arttırmaktadır. Buna karşın, Hb'de düşüş ve NLO'daki artış hariç diğer değişkenler acil servisten şifa ile taburculuk şansını azaltmaktadır. Sonuç. Sonuç olarak, acil servis hekimleri ve çalışanlarının, KMZ ile başvuran hastalarda, SaO2 yüzdesi, QT uzunluğu ve COHb yüzdesini hastaların entibasyon ihtiyacını belirlemede ve takibinde kullanabileceği değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler. Karbonmonoksit Zehirlenmesi, Hiperbarik Oksijen Tedavisi, Nörtofil Lenfosit Oranı, Platelet Lenfosit Oranı, Eritrosit Dağılım Genişliği, QT Uzunluğu.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to examine the changes in red cell distribution width (RDW), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) and QT length in patients admitted to the emergency department and diagnosed with carbon monoxide (CO) poisoning (CMP) and to compare these parameters in patients receiving normobaric or hyperbaric oxygen (O2) therapy. In addition, the relationship between these parameters, hyperbaric O2 therapy, the need for intubation and discharge from the emergency room was examined. Material and Methods. This single-center, hospital-based and retrospective cohort design was conducted with patients over 18 years of age who were diagnosed with CMZ and admitted to the Emergency Department of Health Sciences University Konya Training and Research Hospital between 01.01.2018 and 31.12.2020. The relationship between demographic and clinical characteristics, laboratory and radiological findings, the need for intubation and discharge from the emergency room were examined. Results. The study was conducted with 199 patients, and the majority of the patients applied to the emergency department by ambulance. The most common source of poisoning was the stove (86.4%). While alarm symptoms are the primary symptom in 12.5% of the patients, SaO2 is 97% and below in 71.4% of the patients. Carboxyhemoglobin (COHb) level was 30% and above in 51.3% of the patients, the RDW level was above 13.6% in 31.7% of the patients, the mean NLR was 5.8±5.3, and the mean PLR was 166.20±100.1%. The QT interval was prolonged in 11.1% and very prolonged in 32.7% of the patients. Normobaric O2 therapy was given in 54 (27.1%) patients, and hyperbaric O2 therapy was given in 145 (72.9%) patients, 11 (5.5%) needed intubation, 187 patients (94.0%) were discharged from the emergency room. SaO2 percentage, QT interval and COHb percentage of patients have statistically significant diagnostic performance in estimating the need for intubation; QT interval and COHb percentage in predicting recovery and discharge from the emergency department. Increasing age, presence of alarm symptoms, decrease in GCS, decrease in SaO2, decrease in hemoglobin (Hb) level, increase in COHb percentage, increase in NLR, increase in PLR, prolongation in QT and presence of findings in MRI increase the risk of need for intubation. In contrast, these variables, except for a decrease in Hb and an increase in NLR, reduce the chance of the discharge from the emergency department. Conclusions. Briefly, it has been evaluated that emergency physicians and staff could use the SaO2 percentage, QT interval and COHb percentage in patients presenting with CMP in determining and monitoring the intubation need of the patients. Keywords. Carbon Monoxide Poisoning, Hyperbaric Oxygen Therapy, Neutrophil Lymphocyte Ratio, Platelet Lymphocyte Ratio, Red Cell Distribution Width, QT Interval.