Mevcut bir kapalı spor salonunun havalandırılmasında enerji analizi
Energy analysis for ventilation of an existing indoor sports hall
  1. Tez No: 926703
  2. Yazar: ÖMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlıklı ve konforlu bir yaşam için mahallerin iç hava kalitesinin insan sağlığı bakımından ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Spor ve sporcu sağlığı için de kapalı spor salonlarında taze havaya ihtiyaç vardır. Isıl konfor açısından ortam havasının şartlandırılması gerekmektedir. Bu araştırmada; kapalı spor salonlarında mahalin havasını şartlandırmak için ortamın sıcaklık ve nem verileri toplanmış; elde edilen veriler doğrultusunda havalandırma açısından enerji analizi yapılmıştır. Enerji analizi yapılırken yıl içinde farklı mevsimlerden olmak üzere aralık, mart ve haziran aylarına ait veriler elde edilmiştir. Bu veriler kullanılarak İZODER'in TS-825 standardına göre hazırlamış olduğu hesaplama programıyla standart kabulleri ve toplanan verilerle özgül ısı kaybı ve yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı, bununla birlikte TMMOB'nin hazırlamış olduğu ısı kazancı hesaplanarak sonuçlar kıyaslanmıştır. Ortama taze hava temini için ihtiyaç duyulan şartların oluşmasına yönelik hesaplamalar yapılıp çıkan sonuçlara göre spor salonunun ısıl konfor açısından eksiklikleri tespit edilmiş ve istenen şartlara ulaşmak için çözüm aranmıştır. Sistemin parçaları olan fanlar, menfezler, difüzörler, damperler ve hava filtreleri belirli bir düzen içinde çalışmaktadır. Havalandırmanın amacı; ortamın havasını temizlemek ve ortamda biriken kirli gazları dış ortama tahliye etmektir. Sistem bu konfor şartlarını sağlarken kaçınılmaz olarak enerji tüketmektedir. Bu araştırmada söz konusu mahalin yıllık ısıtma ihtiyacı ve ısı kazancı tasarrufunda bina yalıtımının doğru şekilde yapılması durumunda, özgül ısı kaybında % 53, yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacında % 20, ısı kazancında % 6 azalma ve önemli oranda tasarruf edileceği; maliyet analizlerinin de yapılmasıyla birlikte uygun iklimlendirme yapılarak ısıl konfor bakımından sağlıklı ortam şartlarına ulaşılacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Havalandırma, kapalı spor salonu, enerji, analiz
Özet (Çeviri)
It is a fact that the indoor air quality of spaces is very important for human health in order to have a healthy and comfortable life. Fresh air is also needed in indoor sports halls for sports and athlete health. The ambient air needs to be conditioned in terms of thermal comfort. In this research; temperature and humidity data of the environment were collected in indoor sports halls to condition the air of the space; energy analysis was performed in terms of ventilation in line with the obtained data. While performing the energy analysis, data from different seasons of the year, namely December, March and June, were obtained. Using this data, the calculation program prepared by İZODER according to the TS-825 standard, the specific heat loss and annual heating energy requirement were calculated with the standard assumptions and the collected data, as well as the heat gain prepared by TMMOB, and the results were compared. Calculations were made to create the conditions needed to provide fresh air to the environment, and according to the results, the deficiencies of the gym in terms of thermal comfort were determined and solutions were sought to achieve the desired conditions. The fans, vents, diffusers, dampers and air filters, which are parts of the system, work in a certain order. The purpose of ventilation is to clean the air of the environment and to discharge the polluted gases accumulated in the environment to the outside environment. The system inevitably consumes energy while providing these comfort conditions. In this research, it was concluded that if the building insulation is done correctly in the annual heating need and heat gain savings of the place in question, there will be a 53% decrease in specific heat loss, a 20% decrease in annual heating energy need, a 6% decrease in heat gain and significant savings; together with the cost analysis, healthy environmental conditions will be achieved in terms of thermal comfort by making appropriate air conditioning. KEYWORDS: Ventilation, indoor sports halls, energy, analysis