Sağlık eğitimi alan üniversite öğrencilerinde yazılı ve görsel alternatif protein kaynaklarının tüketim isteğine olan etkisi ve besin neofobisi ilişkisi
The effect of written and visual alternative protein sources on consumption intent and food neophobia in health-educated university students
  1. Tez No: 926704
  2. Yazar: MAKBULE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAN ÇETİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, sağlık eğitimi alan üniversite öğrencilerinde alternatif protein kaynaklarının yazılı ve görsel sunumlarının tüketim isteğine olan etkisi ve besin neofobisi ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 154 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, görsel ve yazılı anket gruplarına rastgele ve eşit şekilde dağıtılmıştır. Veri toplama aracı olarak; öğrencilerin demografik özelikleri ve antropometrik ölçümleri sorgulandığı anket, Besin Neofobisi Ölçeği (BNÖ), Besin Tüketim Sıklığı Formu tüm katılımcılara uygulanmıştır. İlaveten görsel ve yazılı belirteçlerin alternatif protein kaynaklarının tüketim isteğine etkisini belirlemek amacıyla örneklem grubunun yarısına Alternatif Protein Kaynakları Görsel Formu diğer yarısına ise Alternatif Protein Kaynakları Yazılı Formu uygulanmıştır. BNÖ toplam puan ortalamaları görsel grup için 37.75±10.00 ve yazılı grup için ise 35.99±9.89 olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. BNÖ toplam puanları ortalamanın tespit edilen aralıklarında olup besin neofobi düzeyleri nötr olan öğrenciler görsel grubun %71,4'ünü; yazılı grubun ise %61'ini oluşturmaktadır. Bu araştırmada görsel anket grubunda bulunan katılımcıların %22,1'inin deniz yosunu, %51,9'unun kalamar, %5,2'sinin çekirge tüketebileceği; yazılı anket grubunda olan öğrencilerin ise %20,8'sinin deniz yosunu, %53,2'sinin kalamar, %5,2'sinin çekirge tüketebileceği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan görsel grupta olan öğrencilerin deniz yosunu, deniz kulağı, istiridye, karides, ahtapot, deniz börülcesi; yazılı grupta olan öğrencilerin ise deniz yosunu, deniz hıyarı, deniz tarağı, deniz kulağı, istiridye, ıstakoz, ahtapot, kalamar ve deniz börülcesi tüketim durumlarına göre BNÖ toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu (p0,05) tespit edilmiştir. Alternatif protein kaynakları ve besin neofobisi arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için daha yüksek örneklemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of written and visual presentations of alternative protein sources on the desire to consume and the relationship with food neophobia in university students receiving health education. This study was conducted with the participation of 154 students studying at Üsküdar University, Faculty of Health Sciences. Participants were randomly and equally distributed to the visual and written survey groups. As a data collection tool; a questionnaire in which demographic characteristics and anthropometric measurements of the students were questioned, Food Neophobia Scale (FNS), Food Consumption Frequency Form were applied to all participants. In addition, in order to determine the effect of visual and written indicators on the willingness to consume alternative protein sources, half of the sample group was administered the Alternative Protein Sources Visual Form and the other half was administered the Alternative Protein Sources Written Form. The mean total score of the FNS was 37.75±10.00 for the visual group and 35.99±9.89 for the written group and there was no statistically significant difference between them (p>0.05). The students whose total FNS scores were within the determined ranges of the average and whose food neophobia levels were neutral constituted 71.4% of the visual group and 61% of the written group. In this study, it was determined that 22.1% of the participants in the visual survey group can consume seaweed, 51.9% squid, 5.2% grasshopper; 20.8% of the students in the written survey group can consume seaweed, 53.2% squid, 5.2% grasshopper. It was observed that there was a statistically significant difference (p0.05) between the total scores of the students who consumed, did not consume and were undecided about consuming alternative protein sources according to the visual and written survey groups. Further studies with larger samples are needed to understand the relationship between alternative protein sources and food neophobia.