Klavikula kırıklarında cerrahi ve konservatif tedavi klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological results of surgical and conservative treatment in clavicle fractures
  1. Tez No: 926712
  2. Yazar: ISSA M.I IBRAHIM ISSA M.I IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda klavikula kırığı olan erişkin hastaların cerrahi ve konservatif tedavilerinin sonuçlarının klinik ve radyolojik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Ekim 2023 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği ve Acil servisine başvuran, retrospektif olarak klavikula kırığı tanısını almış olan, cerrahi ve konservatif tedavi edilen 66 hastanın klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Kırıkların AO ve Allman sınıflandırma sistemi ile sınıflandırıldı. Fonksiyonel olarak sonuçlar Constant Murley omuz skoru (CMS) ve QuickDASH Kol, Omuz ve El sorunları anketi (Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire) sorgulama sistemiyle değerlendirildi. Sonuçlar: Vakaların cinsiyet oranına göre 15'i (% 22,7 ) kadın, 51'i (%77,3) erkektir. Konservatif olarak tedavi edilen total 31 hastanın 20 sinde(%64,5) sol klavikula, 11'inde(35,5) sağ klavikula, cerrahi olarak tedavi edilen total 35 hastanın 21'inde sol klavikula, 14'ünde sağ klavikulada kırık vardı. Klavikula kırığı olan tüm hastalarımız Allman ve AO kırık sınıflama sistemine göre sınıflandırıldı. Seçilen hastaların hepsi Allman ve AO kırık sınıflama sistemine göre grup 1 ve 15.2A olarak sınıflandırıldı. Her 2 grup için kaynama süresi minimum 30 gün maksimum 180 gün olarak belirtildi. Konservatif tedavide tedavi öncesi kısalık farkı ortalaması 1,20(medyan 0,90-1,50) ve tedavi sonrası kısalık farkı ortalaması 1,09±0,35 olarak hesaplandı. Cerrahi tedavide tedavi öncesi kısalık farkı ortalaması 2,20(medyan2,10-2,30) ve tedavi sonrası kısalık farkı ortalaması 0,52±0,34 olarak hesaplanıp anlamlı düzeyde fark vardı(p0,05). Konservatif olarak tedavi edilen hastalarda Constant skoru sorgulama ile ortalama 97(medyan 92-98) puan vardı. Cerrahi olarak tedavi edilen hastalarda Constant skoru sorgulama ile ortalam puan 96(medyan 92-98) olarak hesaplandı ve anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Çıkarımlar: Konservatif ve cerrahi olarak tedavi edilen klavikula kırıklarının klinik ve fonksiyonel açıdan benzer sonuçları vardı. Her 2 yöntemin bazı sonuçlarının birbirlerine üstünlükleri olmakla beraber (kısalık farkı ve komplikasyonları), avantajlarına baktığımızda cerrahi tedavi üstünlük göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the results of surgical and conservative treatment of adult patients with clavicle fractures from clinical and radiologic point of view. Material and Methods: Conservative and surgical treatment was applied to 66 patients who applied to our clinic through Adnan Menders University Adnan Menders Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Polyclinic and Emergency Department between January 2016 and October 2023, and were retrospectively diagnosed with clavicle fractures, and were evaluated clinically and radiologically. AO and Allman classification systems were used to classify fractures. Functional results were evaluated using the Constant Murley shoulder score (CMS) and the QuickDASH Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire survey system. Results: According to the gender distribution of the patients, 15 (22.7%) were female and 51 (77.3%) were male. Of the 31 patients who received conservative treatment, 20 (64.5%) had left clavicle fractures, 11 (35.5%) had right clavicle fractures. Of the 35 patients who received surgical treatment, 21 had fractures in the left clavicle and 14 had fractures in the right clavicle. Patients were classified according to the Allman and AO fracture classification systems. All patients were determined as group 1 and 15.2A when conservative and surgical treatment was performed according to the Allman and AO fracture classification system. Fracture union time was stated as minimum 30 days and maximum 180 days in both groups. In conservative treatment of clavicle fracture, the mean shortness difference before treatment was 1.20 (median 0.90-1.50) and the mean shortness difference after treatment was 1.09±0.35. In surgical treatment, the mean shortness difference before treatment was calculated as 2.20 (median 2.10-2.30) and the mean shortness difference after treatment was calculated as 0.52±0.34, and there was a significant difference (p0.05). In patients who received conservative treatment of clavicle fracture, the average Constant score score was 97 (median 92-98) points. In patients who underwent surgical treatment of clavicle fracture, a mean score of 96 (median 92-98) was calculated by querying the Constant score, and no significant difference was observed (p>0.05). Conclusions: Conservative and surgical treatment of clavicle fractures have similar clinical and functional results. Although they are superior to each other in some results (difference in shortness and complications), when we look at the advantages, surgical treatment shows superiority.