Tip 1 diyabetli bireylerde yeme bozuklukları riskinin belirlenmesi
Determining the risk of eating disorders in individuals with Type 1 diabetes
- Tez No: 926713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı Türkiye'de yaşayan yetişkin tip 1 diyabetli bireylerde yeme bozukluğu riskinin saptanmasıdır. Bu çalışma, Temmuz-Kasım 2021 tarihleri arasında yetişkin tip 1 diyabetli katılımcının (n=234) gönüllük esasına bağlı katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma için İstanbul Okan Üniversitesi Etik Kurulu'ndan 2021/138-09 numaralı etik kurul onayı alınmıştır. Çalışma verileri, internet üzerinden çevrimiçi olarak uygulanan anket ve ölçekler ile toplanmıştır. Ankette sosyodemografik ve antropometrik bilgiler ile diyabet öyküsüne ilişkin sağlık bilgilerinin ardından Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26) ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YEDÖ) yer almıştır. Verilerin analizinde“SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”programı kullanılmış olup, çalışmanın tüm hesaplamalarında ve yorumlamalarında istatistik anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the prevalence of eating disorders risk among adults with type 1 diabetes in Turkey. This study was conducted with the voluntary participation of adult individuals with type 1 diabetes (n=234) between July and November 2021. Ethical approval for the study was obtained from the Istanbul Okan University Ethics Committee under the number 2021/138-09. Data for the study were collected through an online survey and scales administered over the internet. The survey included sociodemographic and anthropometric information, health-related information regarding diabetes history, followed by the Eating Attitudes Test-26 (EAT-26) and Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q). The“SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”software was used for data analysis, and a significance level of "p