Karbonhidrat sayımı uygulayan ve uygulamayan tip 1 diyabetli bireylerde diyabulimiya riskinin araştırılması
Investigation of the risk of diabulimia in individuals with type 1 diabetes with and without carbonhydrate counting
  1. Tez No: 945342
  2. Yazar: PINAR ECE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KUBAT ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karbonhidrat sayımı tekniği uygulayan ve uygulamayan tip 1 diyabetli bireylerin diyabulimiya riskini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmaya Ocak 2024-Aralık 2024 tarihleri arasında 18-64 yaş arası 117 tip 1 diyabetli birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylere sosyodemografik ve diyabete dair bilgilerini sorgulamak için hasta bilgi formu, diyabulimiya riskinin değerlendirilmesi için“Diyabete Özgü Yeme Bozukluğu Anketi”uygulanmıştır. Gönüllü bireylerden antropometrik ölçümler ve üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Gönüllü bireylerin vücut kompozisyonu BİA cihazı ile saptanmıştır. Yaş ortalaması 30,5±11 yıl olan çalışma grubunun %38,5'unda diyabulimiya riskinin yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışma grubunun %52,9'u karbonhidrat sayımı uygulamaktadır. Karbonhidrat sayımı uygulayan bireylerin, uygulamayanlara kıyasla HbA1c seviyeleri anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate the risk of diabulimia in type 1 diabetic individuals who do and do not apply carbohydrate counting technique, 117 type 1 diabetic individuals between the ages of 18-64 were included in the study we conducted between January 2024 and December 2024. A patient information form was applied to the individuals who volunteered to participate in the study to question their sociodemographic and diabetes-related information, and the“Diabetes-Specific Eating Disorder Questionnaire”was applied to assess the risk of diabulimia. Anthropometric measurements and a three-day food consumption record were taken from the volunteers. The body composition of the volunteers was determined with a BIA device. It was determined that 38.5% of the study group, whose average age was 30.5±11 years, had a high risk of diabulimia. 52.9% of the study group applied carbohydrate counting. HbA1c levels were found to be significantly lower in individuals who applied carbohydrate counting compared to those who did not.