Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin preoperatif açlık süresine ilişkin bilgi düzeyleri ve kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları
Knowledge levels and evidence-based nursing attitudes of nurses working in surgical clinics regarding the pre-operative fasting period
  1. Tez No: 926720
  2. Yazar: DURMUŞ KUŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
CERRAHİ KLİNİKLERDE ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN PREOPERATİF AÇLIK SÜRESİNE İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİ VE KANITA DAYALI HEMŞİRELİĞE YÖNELİK TUTUMLARI Kuştan D. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Yüksek Lisans Programı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2024. Amaç: Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin preoperatif açlık süresi ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve kanıta dayalı hemşirelik hakkındaki tutumlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, Şubat 2024 ve Temmuz 2024 tarihleri arasında, Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerde çalışan toplam 329 hemşireden hata payı %5, güven aralığı %99 olarak yapılan hesaplamada 221 hemşireye ulaşıldı. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan veri toplama formları ve Türkçe geçerlilik ve güvenirliliği yapılan Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği ile toplandı.
Özet (Çeviri)
KNOWLEDGE LEVELS OF NURSES WORKING IN SURGICAL CLINICS ABOUT PREOPERATIVE FASTING PERIOD AND THEIR ATTITUDES TOWARDS EVIDENCE-BASED NURSING Kuştan D. Aydın Adnan Menderes University, Institute of Health Sciences, Surgical Diseases Nursing Master Thesis Program, Master Thesis, Aydın, 2024. Objective: This study aimed to measure the knowledge levels of nurses working in surgical clinics regarding preoperative fasting periods and to examine their attitudes towards evidence-based nursing. Materials and Methods: The research was conducted analytically and cross-sectionally between February 2024 and July 2024. Out of a total of 329 nurses working in the surgical clinics of Aydın State Hospital, Aydın Atatürk State Hospital, and Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital, 221 nurses were included in the study with a 5% margin of error and a 99% confidence interval. Data were collected using data collection forms prepared by the researchers and the Evidence-Based Nursing Attitude Scale, whose Turkish validity and reliability were confirmed by Yasemin Ayhan Öncü. Findings: Significant data obtained through statistical analyses were reported.