Laparoskopik cerrahide solunum egzersizinin ağrı, anksiyete, bulantı-kusma ve solunum parametreleri üzerine etkisi
The effect of respiratory exercise after laparoscopic surgery on pain, anxiety, nausea-vomiting and respiratory parameters
- Tez No: 828324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Laparoskopik cerrahi, daha küçük insizyonlarla istenen sonucu daha estetik, stressiz ve daha az ağrı deneyimi sunan bir tedavi şeklidir. Açık cerrahiye göre daha az ağrı olasılığı olsa da ameliyat sonrası dönemde hastaların yoğun ağrı yaşadıkları bildirilmektedir. Solunum egzersizleri ameliyat sonrası dönemde anksiyete düzeyini azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin görev ve sorumluluklarının arasında, ameliyat öncesi dönemde hastalara solunum egzersizi eğitimi verme ve ameliyat sonrası dönemde uygulanmasını sağlamak yer almaktadır. Literatürde cerrahi hastalarında yaptırılan solunum egzersizinin ağrıyı hafiflettiğine yönelik çalışmalar bulunmakla birlikte anksiyete, bulantı-kusma ve solunum parametrelerinin bir arada yer aldığı çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı laparoskopik cerrahi hastalarına uygulanan solunum egzersizinin ameliyat sonrası ağrı, anksiyete, bulantı-kusma ve solunum parametrelerine etkisi incelemektir. Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırma Eylül 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında Bartın Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde yürütüldü. Örneklemi laparoskopik cerrahi yapılan 90 hasta oluşturdu. Araştırmaya dahil edilen hastalar randomize şekilde 2 gruba atandı. Araştırma kriterlerine uygun hastalar 45 müdahale ve 45 kontrol grubu olarak atanması için bilgisayar programı ile oluşturulan sıralama ile sağlandı. Örneklem gücü G-power 3.1 programı ile post hoc yapılan hesaplama sonucuna göre 0.05 hata ve 0.65 etki büyüklüğü ile 0.86 olarak hesaplandı. Araştırma verilerinin toplanmasında Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Durumluk ve Süreklilik Anksiyete Ölçeği, Bulantı-Kusma Değerlendirme Formu ve Solunum İzlem Formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21.00 istatistik paket programı, program sonrasında verilerin analizi için Fisher Exact, Ki-kare testi, Student T-Test, Mann-Whitney U-Test, Paired Sample T-Test ve ANOVA testi yöntemleri kullanıldı. Müdahale grubunda, ameliyat sonrası 0. ve 24. saatte ölçülen ağrı (p=0.104; p0.05) buna karşın müdahale grubundaki hastalarda 0. ve 24.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic surgery is a form of treatment that provides the desired result with smaller incisions, a more aesthetic, stress-free and less painful experience. Although it offers less pain than open surgery, patients experience intense pain in the postoperative period. Breathing exercises reduce the level of anxiety in the postoperative period, increase sleep quality and accelerate recovery. It is among the duties and responsibilities of nurses working in surgical clinics to provide breathing exercise training to patients in the preoperative period and to ensure that they are applied in the postoperative period. Although there are studies in the literature showing that respiratory exercise in surgical patients relieves pain, no study has been found in which anxiety, nausea-vomiting and respiratory parameters are included. The aim of this study is to examine the effects of respiratory exercise applied to laparoscopic surgery patients on postoperative pain, anxiety, nausea-vomiting and respiratory parameters. The randomized controlled intervention type study was conducted between September 2022 and August 2023 at the General Surgery Clinic of Bartın State Hospital. The sample consisted of 90 patients who underwent laparoscopic surgery. The patients included in the study were randomly assigned to 2 groups. Patients who met the research criteria were provided with a computer-generated sequencing to be assigned as 45 intervention and 45 control groups. The sample power was calculated as 0.86 with 0.05 error and 0.65 effect size, according to the posthoc calculation result with the G-power 3.1 program. Information Form, Visual Comparison Scale, State-Trait Anxiety Scale, Form for Evaluation of Nausea-Vomiting, and Respiratory Monitoring Form were used to collect research data. SPSS 21.00 statistical package program was used to evaluate the data. Fisher Exact, Chi-square test, Student T-Test, Mann-Whitney U-Test, Paired Sample T-Test and ANOVA test methods were used to analyze the data after the program.