Hemşirelerin ameliyat sonrası iyileşme uygulamalarına ilişkin yaklaşımları
Approaches of nurses about enhanced recovery after surgery
  1. Tez No: 622041
  2. Yazar: TUĞBA AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma hemşirelerin ameliyat sonrası hızlandırılmış iyileşme uygulamalarına ilişkin yaklaşımlarını belirlemek amacı ile yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma 11 Kasım 2019 - 14 Aralık 2019 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Cerrahi Klinikler ve Cerrahi Yoğun Bakımlarda çalışan hemşirelerden dahil etme kriterlerine uygun 160 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmadaki veriler, 'Hemşirelerin Ameliyat Sonrası Hızlandırılmış İyileşme Uygulamalarına İlişkin Yaklaşımları' anketi kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences for Windows (SPSS) 24 Programında; Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, ki-kare testi ve Fisher'in kesin ki-kare testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hereby this research has been done in order to define the approaches of nurses about recovery activities after surgery. This research which was descriptive and cross-sectional was carried out between the 11th of November and 14th of December in 2019 with 160 nurses who are working at Bursa University Medical School. Also, the datas have been collected within 'Approaches of Nurses about Recovery Activities After Surgery' survey. The collected data has been evaluated with both 'chi-square test' and 'chi-sqaure test' by Fisher.