Suç örgütü yöneticilerinin örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan dolayı sorumluluğu meselesi ve uygulamamız
The issue of the responsibility of the leaders of the criminal organization for the crimes committed within the framework of the activities of the organization and our practice
  1. Tez No: 926751
  2. Yazar: BEYZANUR YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesi,“Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçu”nu düzenlemektedir. Aynı maddenin beşinci fıkrası, örgüt yöneticilerinin örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen tüm suçlardan dolayı fail olarak cezalandırılmasını öngörmektedir. Bu düzenlemenin hukuki niteliği, Türk hukukundaki klasik iştirak hükümleri ile Alman doktrininde öne sürülen“organize hakimiyet mekanizmalarına dayalı dolaylı faillik”teorisi çerçevesinde açıklanmıştır. Bu çerçevede, düzenlemenin Türk hukukundaki klasik iştirak hükümleri ve dolaylı faillik teorisiyle ne ölçüde örtüştüğü, doktrinde yeterince ele alınmamış bir konu olarak tartışılmış ve açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Suç örgütlerinin yapısal unsurları, hiyerarşik yapısı ve mensuplarının örgüt içerisindeki konumu göz önünde bulundurularak örgüt yöneticilerinin sorumluluğunun nasıl belirlenmesi gerektiği çeşitli alternatifler üzerinden izah edilmiştir. Ayrıca, mevcut düzenlemenin eksiklikleri ve uygulamadaki çelişkili yaklaşımlar ele alınarak teori ile uygulama arasındaki uyumsuzluklar da değerlendirilmiştir. Çalışmada, genel olarak suç örgütleri ve suç örgütlerinin yapısı hakkında açıklamalara yer verildikten sonra, suç örgütü yöneticilerinin örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan dolayı cezai sorumluluklarının nasıl belirlenmesi gerektiği, iştirak hükümleri ve organize hakimiyet mekanizmalarına dayalı dolaylı faillik teorisi ışığında incelenmiştir. Ayrıca, konuya ilişkin yargı kararları ve mukayeseli hukuktaki yaklaşımlar da ele alınarak mevcut düzenlemenin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Article 220 of the Turkish Penal Code (Law No. 5237) regulates the crime of establishing an organization for the purpose of committing a crime. The fifth paragraph of the same article provides for the criminal responsibility of organization leaders as perpetrators for all crimes committed within the framework of the organization's activities. The legal nature of this regulation has been explained in the context of the framework of the classical participation rules in Turkish law and the theory of“indirect perpetration through organized structures”proposed in German doctrine. In this context, the extent to which the regulation overlaps with both the classical participation rules in Turkish law and the theory of indirect perpetration has been discussed as an issue insufficiently addressed in doctrine and has been attempted to be clarified. Taking into account the structural elements of criminal organizations, their hierarchical structure, and the positioning of members within the organization, the determination of the liability of organization leaders has been explained through various alternatives. Moreover, the deficiencies of the current regulation and the contradictory approaches in practice have been discussed, and the inconsistencies between theory and practice have been evaluated. The study begins with an explanation of criminal organizations and their structures, followed by an examination of how the criminal responsibility of organization leaders for crimes committed within the framework of the organization should be determined, in light of the participation rules and the theory of indirect perpetration through organized structures. Additionally, judicial decisions on the subject and comparative legal approaches have been analyzed, and proposals for improving the current regulation have been presented.