Suç işlemek amacıyla örgütlenme suçlarının normatif ve olgusal temelleri
Criminal organizations
  1. Tez No: 636434
  2. Yazar: MEHMET ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışmanın amacı, suç sürecinde belirsiz sayıdaki kombinasyonla kolektif hareket etme, edebilme yeti, fiil ve faaliyetini diğer tüm alternatiflerinden ayırarak örgütsel yapılanış şeklinde belirli hale getirerek suç örgütlerini normatif ve olgusal dayanakları bağlamında yeni bir perspektifle ele almaktır. Bu kapsamda (TCK m.220-221) suç örgütleri temelli bir değerlendirme yapılmış ancak dayanak örgüt tipi olarak kabul edilen suç örgütlerinin inceme süreci doğrultusunda çalışmanın amacını aşmayacak şekilde silahlı örgütler ve terör örgütleri noktasındaki atıf, inceleme ve analizler de yapılarak suç örgütlerinin normatif ve olgusal temellerine yeni bir bakış kazandırılmaya çalışılmıştır. Kavramsal temel olarak neden suç örgütleri lafzının tercih edildiği, örgüt yöneticiliği ve kuruculuğu arasındaki temadiyet farkı, hangi fiillerin örgüt üyeliği kapsamında kalacağı, temadi bir fiil olan örgüt üyeliğini temadi etmeyen fillerle sağlayan haller, silahlı örgütün hangi hukuki temelle silahlı olarak kabul edildiği, kanunda örgüt faaliyeti çerçevesinde işlendiğinde basit halden nitelikli hale geleceği öngörülmüş suçlar ile salt olarak suç teşekkülü kurma faaliyetini cezalandıran TCK m.220 hükümlerinin birlikte değerlendirilişi süreciyle ortaya çıkan tartışmalar, örgüt yöneticilerini örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen tüm suçlardan sorumlu kılan düzenlemeler karşısında hangi yöneticilerin bu kapsamda olacağı, bu sorumluluk rejimine dayanak oluĢturan olgusal temeller, örgüt adına suç işleme ve örgüte yardım filllerinin, örgüte üye olmakla aynı sorumluluk düzeyinde cezalandırılması karşısında buna yönelik eleştiriler, örgüt propagandası ve ifade özgürlüğü dengesi ve nihayet hangi bilgi ve paylaşımların etkin pişmanlık kapsamında değerlendirileceğine yönelik detaylı bir inceleme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to approach criminal organisations in a new perspective within the context of their normative and factual basis by defining them as an organisational structure while differantiating the collective action and the ability to act collectively with numerous combinations from all other alternatives. In this context (Turkish Penal Code Art. 220-221), crime organization based assessment has been carried out but still without exceeding the aims of this study and in line with the review process of crime organisations that are considered to be an underlying type of organization, references, examinations and analysis‟ concerning armed organizations and terrorist organizations have been executed in pursuance of offering a new aspect to normative and factual basis‟ of crime organisations. Detailed analysis with regards to; why the word“criminal organization”had been preferred as a conceptual basis; the difference of continuum between establishing a criminal organisation vs. managing a criminal organization; which activities to fall within the scope of membership of criminal organization; circumstances where membership of criminal organization, a continuous crime, is committed by an instantaneous act; legal grounds on recognising an armed organization as armed; discussions that emerged in the process of evaluating provisions regulating minor criminal offences that transform into major crimes when committed within organisational activity together with Turkish Penal Code Art. 220 that stipulates sole establishment of a criminal organisation as a criminal offense; which managers to be considered in this scope in view of the regulations that hold managers of criminal organisation guilty for all criminal actions committed in the manner of organizational activity which managers to be considered in this extent, the underlying factual foundations that underpin this responsibility regime; critics opposing the sentences consequence to crimes committed on behalf of an organisation and crime of aiding the organisation resulting same level of sentences as membership of criminal organization; a detailed review on the balance between propaganga of organisation vs. freedom of expression and finally which type of information supplied is to be considered within the scope of effective remorse; have been conducted.