Emlak fiyatlarının hedonik model ile araştırılması -İzmir örneği-
Real estate prices are examined by hedonic model -application of İzmir-
- Tez No: 112921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir ili kentsel kesiminde konut fiyatlarını belirlediği düşünülen değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Bunun için hedonik fiyat yöntemi kullanılmıştır. Çalışma ûç bolümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, hedonik model tanıtılmıştır. Hedonik modelin temeli, konutların fiyatının karakteristikleri açısından değerlendirilmesidir. Bu bölüm içerisinde gayrimenkul piyasasında alt piyasaların gelişimi, özellikleri ve aralarındaki farklılıklar açıklanmıştır. Konutların fiyatlandırılması ve uzmanların değer verme kriterleri ile hedonik modellemede kullanılması gereken fonksiyonel form ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar belirtilmiştir. İkinci bölümde, tüketici olarak düşünülen bireylerin tüketim davranışı, kısıtlı şartlara göre rasyonel hareketleri, tercihleri ve bu tercihler doğrultusunda sağlayacağı fayda incelenmiştir. Üreticilerin ve tüketicilerin dengesi ayrı ayrı ele alınmış ve son olarak arz-talep fonksiyonları kullanılarak piyasa dengesinin oluşumu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde İzmir ili kentsel kesimi emlak piyasasıyla ilgili bir uygulamaya yer verilmiştir. Bu uygulamada kullanılan veriler 2001 yılı Mayıs ayında anket yöntemi ve tesadüfi örnekleme yoluyla yüzyüze görüşmeyle elde edilmiştir. Uygulama çerçevesinde, belirlenen çeşitli faktörlerin konut fiyatları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İzmir ili kentsel kesimini ve kentsel kesim ilçelerini kapsayan hedonik denklemler oluşturulmuştur ve katsayı tahminleri en küçük kareler yöntemiyle ( EKKY ) hesaplanıp yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu denklemler yardımıyla ilçeler arasındaki fiyat farklılıkları ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of the variables that are assumed to be determining the prices of the houses in Izmir metropolitan are examined. Hedonic price method is used for this. The study consists of three sections: In the first section, the Hedonic Model is introduced. Hedonic Model is based on, the evaluation of the house prices according to their characteristics. In this section, the development of the sub-markets in the real estate market, their features and differences between them are explained. Price evaluation of the houses, price determining criteria of the specialists, functional form that should be evaluated with the hedonic model and other special features that sould be taken into consideration are mentioned. In the second section, the consumption behavior of the individuals that are assumed to be consumers, their rational behaviors with respect to limited conditions, their preferences and the utility they will get according to these preferences are examined. The equilibrium of both the producers and the consumers are evaluated separately and finally, market equilibrium is explained using the supply-demand functions. In the third section, a research, that is about the real estate market of Izmir metropolitan area is explained. The data that is used in this research is gathered in May 2001, by using survey method and making interwiews on a random sampling. During the application, the effect of some determined factors on the house prices are analyzed. Hedonic equations, that cover izmir metropolitan area and its district municipalities, have been constituted and coefficients have been estimated and interpreted by using the Ordinary Least Square ( OLS ) method. By the use of these equations, the price differences among the district municipalities have been obtained. vu