Üniversite öğrencilerinde dindarlıkla akademik başarı düzeyi arasındaki ilişki üzerine bir araştırma: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
A research on the relationship between religiosity and academic achievement level in university students: The sample of Süleyman Demirel University
  1. Tez No: 926780
  2. Yazar: SEYİDHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde dindarlıkla akademik başarı düzeyi arasındaki ilişkinin, üniversite öğrencilerinin akademik başarı düzeylerinin farklı demografik özelliklere ve öğrencilerin dindarlık düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Çalışmada, katılımcılara ait demografik değişkenlere dair bilgilerin toplanması için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, akademik başarı ve dindarlık düzeylerinin ölçülebilmesi için“Üniversite Öğrencileri İçin Akademik Başarı Envanteri Ölçeği”ve“Münchner Motivasyon Dindarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel araştırma yönteminin tercih edildiği araştırmada, değişkenler arası ilişkiyi ortaya koymak maksadıyla“ilişkisel tarama modeli”, ortaya konan ilişkiyi açıklamak içinse“betimsel yöntem”tercih edilmiştir. Araştırmanın evreni, Isparta ili Süleyman Demirel Üniversitesi, örneklemi ise Süleyman Demirel Üniversitesi'nde farklı fakültelerde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileridir. Araştırmada, bu evren içerisinden, tesadüfi örnekleme yöntemi ile 333 kadın ve 168 erkek olmak üzere toplam 501 katılımcı seçilmiştir. Çalışma verileri, katılımcılara elektronik ortamda ulaştırılan online anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS İstatistiki Analiz Programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, dindarlıkla akademik başarı arasında anlamlılık düzeyinde bir ilişki olmadığı, kadınların erkeklerden, 20, 21 ve 24 yaş ve üzeri olanların 23 yaşında olanlardan, İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin, Eğitim ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri dışındaki fakülte öğrencilerinden, 1. 2. ve 3. Sınıfların 4. ve 5. Sınıflardan, devlet yurdunda kalanların kiralık ev/apartta kalanlardan, aile gelir durumu orta olanların, aile gelir durumu yüksek olanlardan daha dindar olduğu gözlemlenmiştir. Akademik başarıda cinsiyet, yaş, sınıf, barınma ve aile gelir durumunun anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. İnsan ve Toplum Bilimleri ve İletişim Fakültelerinin akademik başarıları ise İlahiyat Fakültesi ve Sağlık Bilimlerinden (Tıp, Eczacılık ve Diş hekimliği) daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between religiosity and academic success among university students and whether the academic success levels of university students differ significantly according to different demographic characteristics and the students' religiosity levels. In the study, the“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to collect information on demographic variables of the participants, the“Academic Success Inventory Scale for University Students”and the“Münchner Motivation Religiosity Scale”were used to measure academic success and religiosity levels. In the study where the quantitative research method was preferred, the relational screening model was used to reveal the relationship between the variables, and the descriptive method was preferred to explain the relationship revealed. The universe of the study is Süleyman Demirel University in Isparta province, and the sample is university students studying in different faculties at Süleyman Demirel University. In the study, a total of 501 participants, 333 female and 168 male, were selected from this universe by random sampling method. The study data were collected through online survey forms delivered to the participants electronically. The collected data were analyzed with SPSS Statistical Analysis Program. As a result of the research, it was observed that there was no significant relationship between religiosity and academic success, women were more religious than men, those aged 20, 21 and 24 and above were more religious than those aged 23, students of the Faculty of Theology were more religious than students of faculties other than the Faculty of Education and Arts and Sciences, 1st, 2nd and 3rd graders were more religious than 4th and 5th graders, those living in state dormitories were more religious than those living in rented houses/apartments, and those with medium family income were more religious than those with high family income. It was observed that gender, age, class, place of residence and family income did not have a significant effect on academic success. It was revealed that the academic success of the Faculties of Arts and Sciences and Communication was higher than the Faculties of Theology and Health Sciences.