Yiyecek-içecek işletmesi çalışanlarının psikolojik yıldırmaya maruz kalmalarına neden olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors that cause food and beverage employees to be exposed to psychological mobilization
- Tez No: 926782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNE ERDOĞAN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş yerinde psikolojik yıldırma olgusunu, çalışanların deneyimlerine dayanarak araştırmaktır. Çalışmada nitel yöntem ve Gömülü Teori yaklaşımını kullanarak, özellikle de Corbin ve Strauss tarafından geliştirilen versiyonunu kullanarak, çeşitli roller ve kuruluşlardaki çalışanlarla yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler sistematik olarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Buradaki amaç, iş yerinde psikolojik yıldırmanın altında yatan dinamikleri, nedenlerini ve sonuçlarını açıklayan bir teori geliştirmek olmuştur. Araştırmanın analiz süreci, mülakat verilerinden güç mücadelesi, stres ve kaygı gibi anahtar kavramların belirlendiği açık kodlama ile başlamıştır. Bu kavramlar daha sonra, güç dinamikleri, örgütsel nedenler, iş yeri kültürü ve ruh sağlığı sorunları gibi farklı faktörlerin psikolojik yıldırma deneyimini şekillendirmek için nasıl etkileşime girdiklerinin araştırıldığı eksenel kodlama aşamasında daha geniş kategoriler halinde gruplandırılmıştır. Seçici kodlama aşamasında, gömülü teorinin temelini oluşturan beş ana kategori belirlenmiştir: Güç Dinamikleri, Örgütsel Nedenler, İşyeri Kültürü ve Ruh Sağlığı Sorunları. Bu temel kategoriler birbiriyle bağlantılıdır ve toplu olarak işyerinde psikolojik yıldırmanın kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma yiyecek içecek işletmelerinde psikolojik yıldırmanın de psikolojik yıldırmanın ayrıntılı ve temelli bir şekilde anlaşılmasını sağlamış, güç dinamiklerinin, örgütsel yapıların, işyeri kültürünün ve ruh sağlığı sorunlarının merkezi rolünü ortaya koymuştur. Nitel görüşmelerden elde edilen bulguları mevcut literatürle bütünleştirerek, yalnızca yıldırma mekanizmalarını açıklamakla kalmayan, aynı zamanda örgütlerde bu sorunların ele alınması için pratik adımlar sunan kapsamlı bir teori geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and interpret the phenomenon of psychological bullying in the workplace through a qualitative analysis based on the lived experiences of employees. Using the Grounded Theory approach, particularly the version developed by Corbin and Strauss, data obtained from in-depth interviews with employees in various roles and organizations were systematically collected and analyzed. The aim here was to develop a theory that explains the underlying dynamics, causes and consequences of psychological bullying in the workplace. The analysis process of the research began with Open Coding, where key concepts such as power struggle, stress and anxiety were identified from the interview data. These concepts were then grouped into broader categories in the Axial Coding stage, where different factors such as power dynamics, organizational causes, workplace culture and mental health problems interacted to shape the experience of psychological bullying. In the Selective Coding stage, four main categories were identified that form the basis of the grounded theory: Power Dynamics, Organizational Causes, Workplace Culture and Mental Health Problems. These main categories are interconnected and collectively contribute to a comprehensive understanding of psychological bullying in the workplace. In conclusion, this study has provided a detailed and fundamental understanding of workplace bullying, revealing the central role of power dynamics, organizational structures, workplace culture, and mental health issues. By integrating the findings from the qualitative interviews with the existing literature, a comprehensive theory has been developed that not only explains the mechanisms of bullying, but also offers practical steps to address these issues in organizations.