Enflasyonun gelir dağılımına etkisi Türkiye incelemesi
The effect of inflation on income distribution in Turkey
- Tez No: 926792
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enflasyon, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açabilen önemli bir olgudur. Satınalma gücü üzerindeki azalışta oynadığı rol bu sorunlardan en önemlileri arasında yer almaktadır. Azalan satın alma gücü hane halkının refahını etkilemekte ve özellikle düşük gelir grubu üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Türkiye'de son yıllarda yaşanan yüksek enflasyonun gelir dağılımını hangi kanallardan, ne yönde etkilediğinin araştırılması önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı Türkiye'de enflasyonun gelir dağılımı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın kavramsal çerçeve bölümünde gelir dağılımı ve enflasyon incelenerek, türleri ve hesaplama ölçütleri, enflasyon ve gelir dağılımını etkileyen faktörler incelenmiştir. 1980'den günümüze kadar Türkiye'de enflasyon ve gelir eşitsizliği istatiksel verilerle ele alınmıştır. Türkiye için 1990-2023 yılları arasında gelir dağılımı ve enflasyon arasındaki kolerasyon zaman serisi analizi kapsamında incelenerek ADF birim kök testi ARDL sınır testi, (Breusch Godfrey) LM testi, White testi, Jarqua-bera normallik testleri uygulanarak enflasyon ile gelir eşitsizliği arasındaki nedensellik ilişkisi uzun ve kısa dönem için analiz edilmiştir. Literatürde sıkça kullanılan işsizlik ve kişi başına düşen GSYİH modele dahil edilmiştir. ARDL sınır testi sonuçlarına göre Türkiye'de Gini katsayısı ve enflasyon arasında kısa dönemde pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak uzun dönemde bu etkinin kurulamadığı, sadece işsizliğin artması sonucunda gelir dağılımının azaldığı ortaya konulmuştur. Analiz sonuçlarına bakıldığında kısa vadeli dalgalanmalar ile yapısal dinamiklerin farklı olabildiği sonucuna ulaşılabilir. Türkiye incelemesinde kısa dönemde enflasyonun, gelir dağılımını etkilediğini uzun dönemde ise yapısal faktörlerden işsizliğin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflation is an important phenomenon that can lead to social and economic problems. The role it plays in the decrease in purchasing power is among the most important of these problems. The decreasing purchasing power affects the welfare of households and has negative effects especially on the low-income group. It is an important issue to investigate the channels and direction of the high inflation experienced in Turkey in recent years affecting income distribution. In this context, the aim of the study is to reveal the effect of inflation on income distribution in Turkey. In the conceptual framework section of the study, income distribution and inflation are examined, their types and calculation criteria, and the factors affecting inflation and income distribution are examined. Inflation and income inequality in Turkey from 1980 to the present are addressed with statistical data. The correlation between income distribution and inflation for Turkey between 1990-2023 was examined within the scope of time series analysis and the causality relationship between inflation and income inequality was analyzed for the long and short term by applying the ADF unit root test, ARDL bounds test, (Breusch Godfrey) LM test, White test, Jarqua-bera normality tests. Unemployment and GDP per capita, which are frequently used in the literature, were included in the model. According to the ARDL bounds test results, a positive relationship was determined between the Gini coefficient and inflation in Turkey in the short term. However, it was revealed that this effect could not be established in the long term, and income distribution decreased only as a result of the increase in unemployment. When the analysis results are examined, it can be concluded that short-term fluctuations and structural dynamics can be different. In the Turkey study, it is seen that inflation affects income distribution in the short term, while unemployment, one of the structural factors, is effective in the long term