Yaşlılarda kendini ihmal prevalansı ve ilişkili faktörler
Prevalence of self-neglect in the ELDERLY and related factors
  1. Tez No: 797909
  2. Yazar: CANAN BULUT AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE YALÇIN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma yaşlılarda kendini ihmal prevalansını ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Kesitsel türde olan araştırmaya Kütahya il merkezinde yaşayan 65 yaş ve üzeri 380 yaşlı dahil edildi. Veriler anket formu yardımı ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Anket formunun içeriğinde; yaşlının bazı sosyo-demografik ve sağlık durumu ile ilgili sorular, İstanbul Tıp Fakültesi Yaşlının Kendini İhmalini Tarama Ölçeği, Standardize Mini Mental Test ve Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu ve KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği yer aldı. Araştırmaya başlamadan etik kurul izin alındı. Ayrıca araştırmanın içeriği yaşlılara anlatılarak, yaşlıdan yazılı-sözlü onay alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ki kare analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bu çalışmada yaşlılarda kendini ihmal prevalansı %36,6 (n=139) olarak belirlendi. Ayrıca, yalnız yaşayanlarda 2,7 kat (1,1-6,3), hafif demansı olanlarda 3 kat (1,0- 8,2), ciddi demansı olanlarda 4,5 kat (1,6-12,3), günlük yaşam aktivitelerinde şiddetli düzeyde bağımlı olanlarda 3,3 kat (1,1-10,2) daha fazla kendini ihmal görüldüğü belirlendi. Sonuç olarak yaklaşık her üç yaşlı bireyden bir tanesinin kendini ihmal ettiği ve bazı değişkenlerin kendini ihmal ile ilişkili olduğu görüldü. Bu yüzden yaşlıların yaşadıkları yerlerde ve sağlık kurumlarında kendini ihmal yönünden değerlendirilmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of self-neglect and related factors in the elderly. The cross-sectional study included 380 elderly aged 65 years and over living in Kütahya city center. Data were collected by face-to-face interview method with the help of a questionnaire form. The content of the questionnaire form included questions about some socio-demographic and health status of the elderly, Istanbul Medical Faculty Selfneglect of the Elderly Screening Scale, Standardized Mini Mental Test, Geriatric Depression Scale Short Form and KATZ Activities of Daily Living Scale. Ethics committee permission was obtained before starting the study. In addition, the content of the study was explained to the elderly and written and verbal consent was obtained from the elderly. Descriptive statistical methods, chi-square analysis and logistic regression analysis were used to evaluate the data. In this study, the prevalence of self-neglect in the elderly was 36.6% (n=139). In addition, the prevalence of self-neglect was 2.7 times (1.1-6.3) higher in those living alone, 3 times (1.0-8.2) higher in those with mild dementia, 4.5 times (1.6-12.3) higher in those with severe dementia, and 3.3 times (1.1-10.2) higher in those severely dependent on activities of daily living. As a result, it was observed that approximately one out of every three elderly individuals neglected themselves and some variables were associated with selfneglect. Therefore, it may be recommended that the elderly should be evaluated in terms of self-neglect in the places where they live and in health institutions.