Algılanan ebeveyn tutumları ile riskli kumar oynama davranışı arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility in the relationship between perceived parental attitudes and risky gambling behavior
  1. Tez No: 926808
  2. Yazar: ALİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan ebeveyn tutumları ile riskli kumar davranışı arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma, bireylerin psikolojik esneklik düzeylerinin, ebeveyn tutumlarının belirlenmesi ve bunların riskli kumar oynama davranışı ile ilişkisinin ortaya konması yönünden önemli olacaktır. Araştırmanın evrenini 18-35 yaş arasındaki yetişkin bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, rastgele örnekleme yöntemiyle ve çevrimiçi anket aracılığıyla ulaşılan toplam 280 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu (KAET-Ç), Kumar Risk Tarama Ölçeği (KURT) ve Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ) olmak üzere üç farklı psikometrik ölçüm aracı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27.01 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, psikolojik esnekliğin riskli kumar oynama davranışı ile anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkisi olduğu ancak psikolojik esnekliğin, ebeveyn tutumları ile riskli kumar oynama davranışı arasındaki ilişkiye aracılık etmede anlamlı rolü olmadığı tespit edilmiştir. Ebeveyn tutumlarının riskli kumar oynama davranışı üzerinde doğrudan veya dolaylı bir etkisi bulunmamıştır. Baba reddedicilik tutumu ile riskli kumar oynama davranışı arasında anlamlılık sınırına yakın ve pozitif yönlü bir ilişki gözlemlenirken, anne reddediciliğinin hafif bir eğilim ortaya koyduğu görülmektedir. Ebeveyn tutumlarının alt boyutları incelendiğinde, psikolojik esneklikle“duygusal sıcaklık”arasında anlamlı ve pozitif,“aşırı koruyuculuk”ve“reddedicilik”arasında anlamlı ve negatif ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between perceived parental attitudes and risky gambling behavior. The research will be important in terms of determining the psychological flexibility levels of individuals, parental attitudes and their relationship with risky gambling behavior. The population of the study consisted of adult individuals between the ages of 18-35. The sample of the study consists of a total of 280 participants reached through random sampling method and online survey. Three different psychometric measurement tools, namely the Egna Minnen Barndoms Uppfostran (EMBU), Gambling Risk Screening Scale (GRSS) and Psychological Flexibility Scale (PFS), were used in the study. The data obtained were analyzed using SPSS 27.01 package program. As a result of the study, it was determined that psychological flexibility had a significant and negative relationship with risky gambling behavior, but psychological flexibility did not play a significant role in mediating the relationship between parental attitudes and risky gambling behavior. Parental attitudes had no direct or indirect effect on risky gambling behavior. While there was a positive relationship between paternal rejectionism and risky gambling behavior close to the significance limit, maternal rejectionism showed a slight tendency. When the sub-dimensions of parental attitudes were examined, significant and positive relationships were found between psychological flexibility and“emotional warmth”, while significant and negative relationships were found between 'overprotectiveness' and“rejectionism”.