Okul yöneticilerinin engelli öğrencilerin fiziksel etkinliklere katılımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of school administrators regarding the participation of disabled students in physical activities
- Tez No: 926811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIZILKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı Malatya ili merkez ilçelerinden olan Battalgazi ve Yeşilyurt bölgelerinde bulunan okul müdürlerinin, engelli bireyler üzerinde rehabilite ve iyileştirici etkisi olan fiziksel aktivitelere katılımlarına ilişkin görüşlerinin tespit edilmesidir. Araştırma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Malatya ili merkez ilçelerinden olan Battalgazi ve Yeşilyurt bölgelerinde görev yapan toplam 30 yönetici oluşturmaktadır. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinden durum deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okul yöneticileri ile ilgili araştırmacılar tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve demografik bilgiler formu eş zamanlı not edilerek uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler betimsel ve içerik analiz yöntemi ile kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler fiziksel aktivite, sosyal gelişim, duygusal gelişim, günlük yaşam becerisi, tesis adı altında 5 temada toplanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular kuramsal açıklamalara dayandırılarak, alanda yazılmış literatür çalışmaları ile desteklenerek oluşturulmuştur. Yöneticilerin görüşleri doğrultusunda okul yöneticilerinin engelli öğrencilerin fiziksel etkinliklere katılımlarını desteklediğini, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimlerine yardımcı olacağını, öz bakım becerilerini artıracağını dile getirmişlerdir. Ancak tesis alt yapısı konusunda okulların tekrardan gözden geçirilmesi gerektiği vurgulamışlardır. Sonuç olarak Malatya ili merkez ilçelerinde görev yapan okul yöneticilerinin engelli öğrencilerin fiziksel etkinliklere katılımlarını desteklediğini ve olumlu tutum sergiledikleri ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of school principals in Battalgazi and Yesilyurt regions of Malatya province about their participation in physical activities that have a rehabilitative and healing effect on disabled individuals. In the 2023-2024 academic year, the research group consists of a total of 30 managers working in Battalgazi and Yesilyurt regions of Malatya province. The case pattern was used from qualitative research methods. As a data collection tool in the research,“Semi Structured Interview Form”and demographic information form developed by researchers related to School administrators were applied by noting simultaneously. The data obtained as a result of the research was analyzed using descriptive and content analysis method. The data were collected in 5 themes under the name of physical activity, social development, emotional development, daily living ability. The findings obtained as a result of the analyzes were based on theoretical explanations and formed by supporting the literature studies written in the field. In line with the opinions of the administrators, they stated that school administrators support the participation of disabled students in physical activities, help their physical, social and emotional development, and increase their self-care skills. However, they emphasized that schools should be reviewed again on the subject of plant infrastructure. As a result, it can be stated that the school administrators working in the central districts of Malatya province support the participation of disabled students in physical activities and have a positive attitude.