Erkeklerde bigoreksiya ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between bigorexia and nutritional status in men
  1. Tez No: 926810
  2. Yazar: İSMİHAN EDA TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRHİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Spor, Nutrition and Dietetics, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, 2023-2024 yıllarında Adana il merkezinde vücut geliştirme sporu ile ilgilenen 18-45 yaş arası erkek bireylerde bigoreksiya yatkınlıklarını ve beslenme durumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya gönüllülük esasına göre 60 erkek birey katılmıştır. Bigoreksiya yatkınlığı, Muscle Dysmorphia Disorder Inventory (MDDI) ölçeği ile değerlendirilmiş ve katılımcılar 39 puan ve üzeri alanlar bigorektik, 39 puanın altında kalanlar ise non-bigorektik olarak sınıflandırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde analizler SPSS IBM v20.0 programı ve Jamovi programı kullanıldı. Katılımcıların besin tüketim verileri üç günlük kayıt yöntemiyle toplanmış ve Beslenme Bilgi Sistemi (BeBis®) yazılımıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, bigorektik bireylerin enerji (2769±465 kcal) ve protein (178±56.0 g) alımlarının non-bigorektik bireylere (2136±367 kcal enerji, 105±31.2 g protein) göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05). Bigorektik bireylerin ortanca boy uzunluğu 180 cm, non-bigorektik bireylerde ise 177 cm olarak belirlenmiş ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,007). Benzer şekilde, bigorektik bireylerin ortanca vücut ağırlığı 87,41 kg iken, non-bigorektik bireylerde bu değer 80,0 kg olup, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,007).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the susceptibility to muscle dysmorphia and nutritional status among male individuals aged 18-45 who were engaged in bodybuilding in Adana city centre from 2023 to 2024. A total of 60 male participants voluntarily took part in the study. The susceptibility to muscle dysmorphia was evaluated using the Muscle Dysmorphia Disorder Inventory (MDDI), and participants who scored 39 or higher were classified as“bigorectic”, while those with a score below 39 were classified as“non-bigorectic”. Statistical analyses were conducted using SPSS IBM v20.0 and Jamovi software. Participants' dietary intake data were collected using a three-day food record method and analysed with the Nutrition Information System (BeBis®) software. The participants in the study were divided into two groups based on their predisposition to bigorexia. The bigorexic group consisted of 32 individuals (53.3%), while the non-bigorexic group included 28 individuals (46.7%). The median age of the bigorexic individuals was calculated as 26,5 years, whereas it was 260 years in the non-bigorexic group, with no statistically significant difference between the groups (p>0.05). The median height of bigorexic individuals was determined to be 180 cm, while it was 177 cm in the non-bigorexic group, and this difference was found to be statistically significant (p=0.007). Similarly, the median body weight of bigorexic individuals was 87.41 kg, whereas it was 80,0 kg in the non-bigorexic group, with a statistically significant difference between the groups (p=0.007).