Kadın üniversite öğrencilerinin Human Papilloma Virüsü (HPV) hakkındaki bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigation of the knowledge levels of female university students about Human Papilloma Virüs (HPV)
- Tez No: 926812
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kadın Üniversite Öğrencilerinin Human Papilloma Virüsü (HPV) Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin Araştırılması Çalışmamız Adana ilinde üniversitede öğrenim gören kadın öğrencilerin HPV, HPV tarama testi ve HPV aşısına ilişkin bilgi düzeylerinin saptamak ve farkındalığın artmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmamıza 2023-2024 öğrenim döneminde Adana ilindeki Çukurova Üniversitesi ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde öğrenim gören 1.092 kadın öğrenci katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilere; 01 Aralık 2023-30 Haziran 2024 tarihlerinde, sosyodemografik bilgilerini içeren sorular ile Human Papilloma Virüsü (HPV) Bilgi Ölçeğinden oluşan anket, yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmamız katılan 1092 kadın öğrencinin yaş ortalaması 21.4±3,3 olarak saptanmıştır. Katılımcıların %78,3'ü HPV'yi, %60'ı HPV testini, %72,2'si HPV aşısını daha önceden duyduklarını belirtmiştir. HPV'nin rahim ağzı kanserine sebep olduğunu bilen öğrenci oranı %61,5'tir. Öğrencilerin“HPV Bilgi Ölçeği Toplam”puan ortalaması 10,0 (min:0, max:33) olup,“Genel HPV bilgisi”alt boyut puan ortalaması 6,5,“Mevcut HPV Aşılama Programına Yönelik Bilgi”alt boyut puan ortalaması 1,0,“Genel HPV Aşı Bilgisi”alt boyut puan ortalaması 1,5 ve“HPV Tarama Testi Bilgisi”alt boyut puan ortalaması 1,0 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Knowledge Levels of Female University Students About Human Papilloma Virus (HPV) Our study was conducted to determine the knowledge levels of female university students in Adana regarding HPV, HPV screening test, and HPV vaccine and to increase awareness. 1,092 female students studying at Çukurova University in Adana and Adana Alparslan Türkeş University of Science and Technology in the 2023-2024 academic year participated in our study. A face-to-face survey consisting of questions including sociodemographic information and the Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale was applied to the participating students between March 01 and September 30, 2024. The average age of the 1,092 female students participating in our study was determined to be 21.4±3.3. 78.3% of the participants stated that they had heard of HPV, 60% about the HPV test, and 72.2% about the HPV vaccine before. The rate of students who knew that HPV causes cervical cancer is 61.5%. The students'“HPV Knowledge Scale Total”score average was 10.0 (min: 0, max: 33), the“General HPV knowledge”sub-dimension score average was 6.5, the“Information on Current HPV Vaccination Program”sub-dimension score average was 1, the“General HPV Vaccine Knowledge”sub-dimension score average was 1.5 and the“HPV Screening Test Knowledge”sub-dimension score average was 1.0.