Özel gereksinimli çocuğu olan anne babaların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between cognitive emotion regulation strategies and life satisfaction of parents of children with special needs
- Tez No: 926816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE BABALARIN BİLİŞSEL DUYGU DÜZENLEME STRATEJİLERİ İLE YAŞAM DOYUMU ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Bu araştırma 3-18 yaş arası özel gereksinimli çocuğu olan anne babaların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Nicel araştırma deseni temel alınarak tasarlanan bu çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ili Avrupa Yakası'nda ikamet eden özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine kayıtlı 371 gönüllü anne baba ile yapılmıştır. Araştırma dil ve konuşma bozukluğu, zihinsel yetersizlik, işitme yetersizliği, görme yetersizliği, otizm spektrum bozukluğu, özgül öğrenme güçlüğü tanılı çocuğu olan anne babalar ile sınırlıdır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp. Released 2019. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp) paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN COGNITIVE EMOTION REGULATION STRATEGIES AND LIFE SATISFACTION OF PARENTS WITH CHILDREN WITH SPECIAL NEEDS This study was conducted to examine the relationship between cognitive emotion regulation strategies and life satisfaction of parents with children with special needs between the ages of 3-18. Personal Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale and Satisfaction with Life Scale were used as data collection tools. In this study, which was designed on the basis of quantitative research design, the relational survey model, which is one of the descriptive research methods, was used. The study was conducted with 371 volunteer parents registered to a special education and rehabilitation center residing on the European side of Istanbul. The study is limited to parents with children diagnosed with speech and language difficulties, intellectual disability, hearing impairment, visual impairment, autism spectrum disorder, and specific learning disability. IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp. Released 2019. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp) package program was used.