Doğrudan metanol yakıt hücresi reaksiyonunun anodik kısmı için güçlü bir katalizör olarak Pt/ZnO@SWCNT/Fe304'ün sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Pt/ZnO@SWCNT/Fe3O4 as a powerful catalyst for anodic part of direct methanol fuel cell reaction
  1. Tez No: 926826
  2. Yazar: ZEYNEP KAZEL COĞUPLUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Platin üstün katalitik aktivite göstermesi ile yakıt pili uygulamalarında tercih edilen bir metaldir; ancak platinin yüksek maliyetli olması ve oksidasyon reaksiyonlarında CO zehirlenmesi göstermesi tek başına katalizör olarak kullanılmasını sınırlamaktadır. Bu noktada yeni ara ürün toleranslı elektrokatalizörlerin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında ZnO, SWCNT/Fe3O4 destek materyali kullanılarak ZnO@SWCNT/Fe3O4 katalizörü ve Pt metali eklenerek PtZnO@SWCNT/Fe3O4 katalizörü kimyasal sentez yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen katalizörlerin morfolojik yapısı XRD ve SEM ile karakterize edilmiştir. Katalizörlerin elektrokimyasal performansını değerlendirmek için metanol oksidasyon reaksiyonları (MOR) araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda ZnO@SWCNT/Fe3O4 katalizörün CV sonucu elde edilen akım değeri 103.36 mA/cm2, PtZnO@SWCNT/Fe3O4 katalizörünün CV sonucu elde edilen akım değeri ise 362.46 mA/cm2 olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar, her iki katalizör için de yüksek kararlılık göstermiş ve Pt'nin katalizördeki iletkenliği, metanol oksidasyon performansını ve stabiliteyi arttırdığı görülmüştür. Elde edilen katalizörler metanol oksidasyonu için yüksek potansiyel göstermiş olup yakıt pili uygulamaları için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Platinum is a preferred metal in fuel cell applications due to its superior catalytic activity; However, platinum's high cost and CO poisoning in oxidation reactions limit its use as a catalyst alone. At this point, it is important to develop new intermediate product tolerant electrocatalysts. In this study, PtZnO@SWCNT/Fe3O4 catalyst was obtained by chemical synthesis method by using ZnO, SWCNT/Fe3O4 support material, adding ZnO@SWCNT/Fe3O4 catalyst and Pt metal. The morphological structure of the obtained catalysts was characterized by XRD and SEM. Methanol oxidation reactions (MOR) were investigated to evaluate the electrochemical performance of the catalysts. In the results obtained, it was observed that the current value obtained as a result of the CV of the ZnO@SWCNT/Fe3O4 catalyst was 103.36 mA/cm2, and the current value obtained as a result of the CV of the PtZnO@SWCNT/Fe3O4 catalyst was 362.46 mA/cm2. The results showed high stability for both catalysts and it was seen that Pt increased the conductivity, methanol oxidation performance and stability in the catalyst. The obtained catalysts showed high potential for methanol oxidation and are promising for fuel cell applications.