Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin çalışma belleği ve hızlı isimlendirme performanslarının akademik becerileri üzerindeki yordayıcılığı
The predictive effects of working memory and rapid naming performance on the academic skills of students with learning disabilities
  1. Tez No: 926852
  2. Yazar: EMİNE SELCEN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmada, öğrenme güçlüğü tanısı almış 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin çalışma belleği ve hızlı isimlendirme performanslarının akademik beceriler üzerindeki yordayıcılığı incelenmiştir. Konya ilinde bulunan MEB'e bağlı ilkokullarda öğrenim gören 233 öğrenci üzerinde yürütülen bu araştırmada, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin çalışma belleği ile hızlı isimlendirme performanslarının akademik becerilerine etkisi korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Çalışma belleğini değerlendirmek amacıyla Çalışma Belleği Ölçeği (ÇBÖ; Ergül, Özgür-Yılmaz ve Demir, 2018), hızlı isimlendirme performansını değerlendirmek için Hızlı İsimlendirme Testi (HİT; Ergül ve Demir 2022), okuma akıcılığı ve okuduğunu anlama becerilerini değerlendirmek için SOBAT-II (Melekoğlu, Erden ve Çakıroğlu, 2018) ve matematik becerilerini değerlendirmek için Matematik Başarı Testi (MBT; Fidan, 2013) kullanılmıştır. Bulgulara göre, Çalışma belleği ve hızlı isimlendirme performanslarının, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığı, okuduğunu anlama ve matematik becerileri üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizleri, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin çalışma belleği ve hızlı isimlendirme performanslarının akademik becerilerini anlamlı ve güçlü bir şekilde yordadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the predictive effects of working memory and rapid naming performance on the academic skills of 3rd and 4th-grade students diagnosed with learning disabilities were examined. The study was conducted with 233 students attending primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Konya, Turkey. The impact of working memory and rapid naming performance on the academic skills of students with learning disabilities was tested using correlation and regression analyses. The Working Memory Test (Ergül, Özgür-Yılmaz, & Demir, 2018) was used to assess working memory capacity, while the Rapid Naming Test (Ergül & Demir, 2022) was employed to evaluate rapid naming performance. To measure reading fluency and reading comprehension skills, SOBAT-II (Melekoğlu, Erden & Çakıroğlu, 2018) was applied, and Mathematics Achievement Test (Fidan, 2013) was used to assess mathematical skills. According to the findings, working memory and rapid naming performance have positive and significant effects on the reading fluency, reading comprehension, and mathematics skills of students with learning disabilities. Regression analyses revealed that working memory and rapid naming performance are strong and significant predictors of academic skills in students with learning disabilities.