Göksun yöresinde Alevilik
Alevism in Göksun region
- Tez No: 926866
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Alevilik, Hz. Ali taraftarlığını, bağlılığını ve sevgisini merkeze alarak tarihsel süreç içerisinde oluşturulmuş İslamiyet içerisindeki bir anlayış çeşididir. İslamiyet içerisinde olmasına karşın bazı inançsal, toplumsal, siyasal ve kültürel koşullardan etkilenerek kendine özgü kültürel ve inançsal anlayışlarını oluşturmuşlardır. Günümüzde Aleviliği tanımlayabilmek için bugünkü teşkilatlanmış yapısını ve bu yapının gelenekten getirdiği öğretilerle ne kadar bağdaştığını ortaya koymak gerekmektedir. Bölgesel bağlamda ele alınan bu araştırmada XIX. yüzyılın başlarında Göksun İlçesine gelerek şu an bulundukları mahallelere yerleşen Alevi zümrenin dini hayata yönelik inanç ve ibadetleri algılama ve yorumlama biçimlerini konu edinmektedir. Konu üzerine yapılan araştırma esnasında yazılı kaynakların az olması nedeniyle bölgenin sakinleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmamızda literatürel kaynak taraması yapılmış ve alan araştırması yöntemi çerçevesinde, katılımcı gözlem, gözlem ve mülakat teknikleri uygulanmıştır. Görüşme yapılan kişilerin özellikle bölgedeki Alevi zümrenin yaşlı kesiminden olmasına ve Alevilik üzerine bilgi sahibi olan kişilerden seçilmesine özen gösterilmiştir. Elde edilen bilgiler İslâm Mezhepleri Tarihi bilimsel metodolojisi çerçevesinde incelenmiş, tarafsızlık ilkesine bağlı kalınarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Alevism as a distinct interpretation of Islam centered on loyalty, devotion, and reverence for Imam Ali. Although rooted in Islam, Alevism has developed its own unique religious and cultural identity, shaped by diverse social, political, and historical influences. To provide a comprehensive understanding of Alevism today, it is essential to analyze its current institutional framework and assess how it aligns with the traditional teachings inherited from earlier generations. This research focuses on the Alevi community that settled in the Göksun District in the early 19th century, exploring their religious beliefs, practices, and customs, particularly in relation to folk traditions. Given the scarcity of written sources on the subject, this study relies heavily on fieldwork, including face-to-face interviews with local residents. A combination of literature review and field research methods, such as participant observation, direct observation, and interviews, was employed. Interviews were recorded with the participant's consent, and particular attention was given to selecting elderly members of the local Alevi community with extensive knowledge of Alevism. The collected data was analyzed using the academic methodology of the History of Islamic Sects, with a commitment to maintaining scholarly objectivity throughout the study.