OECD ülkelerinde sanayi sektöründeki rekabet gücü ve büyüme üzerindeki etkisi
Competitiveness in the industrial sector and its impact on growth in OECD countries
- Tez No: 926874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY KARAKÖY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanayi sektörlerindeki gelişmeler, teknoloji ve sermaye birikimini artırarak Ar-Ge, inovasyon ve altyapı yatırımlarını teşvik etmekte ve bu süreç, sektörü güçlendirerek kendini besleyen bir döngü oluşturmaktadır. Kaldor gibi iktisatçılar tarafından da vurgulandığı üzere, sanayinin ekonomik büyümeyi desteklemesi hipotezi ile bu döngü sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacaktır. Küresel ekonomide rekabet avantajı yakalayan ülkeler, yenilikçi üretim yöntemleri ve teknolojik ilerlemeler sayesinde uzun vadeli büyüme performanslarını sürdürülebilir hale getirmektedir. Sanayi sektörlerindeki rekabet gücü, üretim hacmini artırmanın yanı sıra verimlilik, istihdam ve dış ticaret dengesine de olumlu katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, OECD ülkelerinde sanayi sektörlerindeki rekabet gücünün ekonomik büyüme üzerindeki uzun ve kısa vadeli etkileri incelenmiştir. Rekabet gücünü ölçmek için Balassa ve Vollrath endeksleri kullanılarak 38 OECD ülkesinin 1999-2023 dönemine ait sanayi sektörleri verileriyle panel veri seti oluşturulmuş ve ekonometrik analizler gerçekleştirilmiştir. Panel ARDL analizlerinde bağımlı değişken olarak GSYİH büyüme oranı; bağımsız değişkenler olarak demir-çelik, makine ve ulaştırma ekipmanları, kimya, tekstil ve fosil yakıt sektörlerine ait rekabet gücü endeksleri, sanayi sektöründeki iş gücü oranı ve tüketici fiyat endeksi bazlı enflasyon oranı kullanılmıştır. İlgili veriler Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası ve OECD veri bankasından temin edilmiştir. Analizler, Balassa ve Vollrath endeksleriyle elde edilen rekabet gücünün büyüme üzerindeki etkilerinin büyük ölçüde benzer olduğunu göstermektedir. Uzun vadede tekstil, makine ve ulaşım ekipmanları ile fosil yakıt sektörleri büyümeyi olumlu, demir-çelik sektörü ise olumsuz etkilemektedir. Kimya sektörü ise Balassa endeksine göre büyümeyi desteklerken, Vollrath endeksine göre negatif bir etki göstermektedir. Kısa vadede ise sektörlerin büyümeye etkisinin zamana bağlı olarak değişebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in industrial sectors enhance technology and capital accumulation, fostering R&D, innovation, and infrastructure investments, thereby reinforcing the sector through a self-sustaining cycle. As emphasized by economists such as Kaldor, the hypothesis that industrialization supports economic growth ensures that this cycle contributes to sustainable development. Countries that gain a competitive advantage in the global economy sustain their long-term growth performance through innovative production methods and technological advancements. The competitiveness of industrial sectors not only increases production volume but also positively impacts productivity, employment, and trade balance. This study examines the long- and short-term effects of industrial sector competitiveness on economic growth in OECD countries. To measure competitiveness, the Balassa and Vollrath indices were utilized, and a panel dataset was constructed using industrial sector data from 38 OECD countries covering the period 1999–2023. Econometric analyses were conducted using a panel ARDL approach, where the dependent variable is the GDP growth rate, while the independent variables include competitiveness indices for the iron and steel, machinery and transportation equipment, chemicals, textiles, and fossil fuel sectors, as well as the labor share in the industrial sector and inflation rate based on consumer price index. The relevant data were obtained from the World Trade Organization, the World Bank, and the OECD database. The analyses indicate that the impact of competitiveness on growth is largely similar when measured using the Balassa and Vollrath indices. In the long run, the textile, machinery, and transportation equipment, as well as fossil fuel sectors, positively contribute to economic growth, whereas the iron and steel sector has a negative impact. The chemical sector supports growth according to the Balassa index, while it exhibits a negative effect based on the Vollrath index. In the short run, the influence of industrial sectors on growth appears to vary over time.