Okuma güçlükleri ile ilgili yapılan araştırmaların bibliyometrik analiz ile incelenmesi
Examining research on reading difficulties with bibliometric analysis
  1. Tez No: 926885
  2. Yazar: RABİA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME İŞCEN KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüz toplumunda okuma, bireyin yaşamını devam etmesi ve yaşama ayak uydurabilmek için kazanması becerilerdendir. Okuma güçlüğü, sesi doğru tanıma ve çözümleme, akıcı okuma, okuduğunu anlama, yeterli kelime hazinesine sahip olma gibi gerekli okuma becerilerinden herhangi birinin kazanılamamış olmasından dolayı bireyin okuma sırasında yaşadığı güçlükler şeklinde tanımlanabilir. Okuma güçlükleri ile yapılacak araştırmalar bu konuyla ilgili ileride yapılabilecek çalışmalara ışık tutacağı ve araştırmacılar ile uygulamacılara yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı okuma güçlüğüne ait çalışmaların incelenerek bir haritasını çıkarmak için Web of Science (WoS) veri tabanında okuma güçlüğüne ait çalışmaları bibliyometrik analiz ile incelemektir. Bu amaçla WoS Core Collection veri tabanında çalışmalara ulaşmak için“reading difficulties”,“reading disability”ve“reading disabilities”konu başlıkları kullanılarak bir erişim alanı oluşturulmuştur. Çalışma türü olarak sadece makaleler ele alınmıştır. Makalelerin indeksleri“Social Sciences Citation Index (SSCI)”,“Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED)”,“Emerging Sources Citation Index (ESCI)”,“Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH)”ve“Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S)”indekslerinde taranmaktadır. Bu makaleler 2 alan uzmanı tarafından incelenmiş ve okuma güçlükleri ile doğrudan alakalı olmayan 631 makale analiz dışında bırakılmıştır. Analizler 2091 makale üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın analizleri R.4.1 programı üzerinden yürütülmüştür. Okuma güçlükleri ile ilgili yapılmış olan ilk çalışmalar 1975 yılında ortaya çıkmaktadır. 2091 makale toplamda 4763 yazar tarafından yayınlanmış olup bu makalelerin 261 tanesi tek yazarlıdır. Bu makaleler toplamada 615 farklı dergi/kaynakta yayınlanmış olup kaynakların 53755 tane kaynakçası bulunmaktadır. Ayrıca bu makaleler için 2675 tane farklı anahtar kelime yer aldığı görülmektedir. Bu konuda yapılmış çalışmaların yıllık artışı %7,4 tür. Makalelerin ortalama yaşı 14,7 olup makale başına düşen atıf sayısı 29-30 arasındadır. Makalelerin en çok yapıldığı dergi Journal of Learnıng Dısabılıtıes dergisidir. Yıllara göre atıflar incelendiğinde en fazla atıfın 2000 yılında yapılan çalışmalara olduğu daha sonra ise en fazla fazla çalışmayı Vaughn S. ve Swanson H. yapmıştır. Konu hakkında ilk çalışmaları ise Defries JC yapmıştır. Yazarlar arasında en fazla atıf alan makaleler ise Pennıngton BF'a ait makalelerdir. Yazarlara arasında en yüksek indekse Fletcher JM sahiptir. Okuma güçlükleri ile ilgili en fazla çalışmayı yapan yazarların Unıversıty of Texas System, Unıversıty Of Texas Austin, Florıda State Unıversıty ve Unıversıty System Of Florıda kurumlarında çalışma oldukları görülmüştür. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dünya genelinde bilimsel araştırma ve yayın faaliyetlerinde lider durumdadır. Ancak daha çok ulusal iş birliklerine odaklanmaktadır. Bilimsel araştırma ve yayın faaliyetleri bakımından ABD'yi Kanada ve İngiltere takip etmekte ve bu ülkeler uluslararası iş birlikleri açsından daha aktiftir. Okuma güçlükleri ile yapılan araştırmalar özellikle stres, çalışma belleği, bellek, okuduğunu anlama, yazma güçlüğü, fonolojik farkındalık, genetik faktörler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi terimlerin ele alındığı konulardadır. Atıf, yıl başına düşen ortalama atıf sayısı, çalışma sayısı fazla olan makalelerin adı, yılı, yazarlar, kurum, dergi ve anahtar kelime bilgileri gibi ögelerin analizleri yapılmış ve tablolaştırılarak sunulmuştur. Bibliyometrik analizde çalışma, yazar, kurum, ülke, dergi, yayın ve atıf performansları değerlendirilerek alanın genel görünümü sunulmuş ve bu ögelerin alanda ne kadar etkili olduğunu görmek için atıf analizi yapılmıştır. Bilimsel alan haritalama ile araştırma alanının sosyal yapısı ortak yazar analizi ile kavramsal yapısı ortak kelime analizi ile ortak atıf ve bibliyografik eşleştirme analizi ile ortaya çıkarılmıştır. Bilimsel alan haritalama ile bilimsel ögeler arasındaki ilişki ve iş birliği ağları analiz edilip görselleştirilmiş ve alanın haritası ortaya çıkarılmıştır. Analiz sonuçları bütün olarak değerlendirildiğinde sunulan bibliyografik verilerle alanın genel görünümü ve alandaki etkili olan makale, yazar, dergi, kurum, ülke belirlenmiştir. Ögeler arasındaki iş birliği ağları, makalelerin atıflarındaki ilişki ağları ortaya çıkarılmış ve alanda daha çok tercih edilen anahtar kelimeler saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür bağlamında tartışılmıştır. Yapılan tespitler ve değerlendirmeler doğrultusunda elde edilen bulguların, verilen tablo, şekil ve görsellerin, ögeler arasındaki bağlantıların, atıf listelerinde yer alan isim ve çalışmaların, okuma güçlükleri alanındaki güncel eğilimler ve alanyazınla ilgili yeni ve özgün çalışmalara temel oluşturabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara alanın kavramsal yapısı ve sosyal yapısı hakkında bilgi vereceği, ülkemizde ve dünyada yapılan çalışmalarla ilgili yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's society, reading is a skill that an individual acquires in order to continue their life and keep up with life. Reading difficulties can be defined as the difficulties experienced by an individual during reading due to the failure to acquire any of the necessary reading skills such as recognizing and deciphering sounds correctly, reading fluently, understanding what is read, and having a sufficient vocabulary. It is thought that research to be conducted on reading difficulties will shed light on future studies on this subject and will guide researchers and practitioners. The purpose of this research is to examine studies on reading difficulties in the Web of Science (WoS) database using bibliometric analysis in order to map out the studies on reading difficulties. For this purpose, an access field was created using the subject headings“reading difficulties”,“reading disability”and“reading disabilities”in order to access studies in the WoS Core Collection database. Only articles were considered as study type. The indexes of the articles are scanned in the“Social Sciences Citation Index (SSCI)”,“Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED)”,“Emerging Sources Citation Index (ESCI)”,“Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH)”and“Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S)”indexes. These articles were examined by two field experts and 631 articles that were not directly related to reading disabilities were excluded from the analysis. The analyses were conducted on 2091 articles. The analyses of the research were conducted using the R.4.1 program. The first studies on reading disabilities emerged in 1975. A total of 2091 articles were published by 4763 authors, 261 of which were single-authored. These articles were published in 615 different journals/sources, and the sources had 53755 references. It was also seen that there were 2675 different keywords for these articles. The annual increase in studies on this subject was 7.4%. The average age of the articles was 14.7, and the number of citations per article was between 29-30. The journal in which the articles were published the most was Journal of Learning Disabilities. When citations were examined by year, it was seen that the studies conducted in 2000 received the most citations, and then the studies conducted in 2005 received the most citations. Vaughn S. and Swanson H. did the most work on reading disabilities. The first studies on the subject were conducted by Defries JC. The most cited articles among the authors are those by Pennington BF. The highest index among the authors is Fletcher JM. It was observed that the authors who conducted the most studies on reading difficulties were from the University of Texas System, University of Texas Austin, Florida State University and University System of Florida. The United States of America (USA) is the leader in scientific research and publication activities worldwide. However, it focuses more on national collaborations. Canada and England follow the USA in terms of scientific research and publication activities, and these countries are more active in terms of international collaborations. Studies on reading difficulties are especially on topics that address terms such as stress, working memory, memory, reading comprehension, writing difficulties, phonological awareness, genetic factors, attention deficit and hyperactivity. The analysis of elements such as citation, average number of citations per year, name of articles with a high number of studies, year, authors, institution, journal and keyword information were made and presented in a table. In the bibliometric analysis, the general view of the field was presented by evaluating the performance of studies, authors, institutions, countries, journals, publications and citations, and citation analysis was performed to see how effective these elements are in the field. With scientific field mapping, the social structure of the research field was revealed with co-author analysis, conceptual structure with common word analysis, co-citation and bibliographic matching analysis. With scientific field mapping, the relationship and collaboration networks between scientific elements were analyzed and visualized, and the map of the field was revealed. When the analysis results were evaluated as a whole, the general view of the field and the influential articles, authors, journals, institutions and countries in the field were determined with the presented bibliographic data. The collaboration networks between the elements, the relationship networks in the citations of the articles were revealed and the keywords that were preferred more in the field were determined. The obtained results were discussed in the context of literature. It is thought that the findings obtained in line with the findings and evaluations, the given tables, figures and visuals, the connections between the elements, the names and studies included in the citation lists can form the basis for new and original studies on current trends and literature in the field of reading difficulties. It is thought that this research will provide information to researchers who want to work in the field about the conceptual structure and social structure of the field and will guide the studies conducted in our country and in the world.