Ortaokul öğrencilerinin deneysel çalışmalara ilişkin özyeterliklerinin incelenmesi: Bir ölçek geliştirme çalışması
Examining the self-efficacy of secondary school students regarding experimental studies: A scale development study
  1. Tez No: 926884
  2. Yazar: İLKER ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin deneysel çalışmalara ilişkin özyeterliklerinin belirlenmesi amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi desenlerinden sıralı keşfedici desen kullanılmıştır. Nitel veri toplama sürecinde deneysel çalışmalara ilişkin öğrencilerin özyeterliklerinin nasıl olduğunu ortaya koymak amacıyla dokümanlardan yararlanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin analizi sonucu 43 maddeden oluşan taslak form oluşturulmuştur. Madde sayısı uzman değerlendirmeleri sonucu 34'e indirilmiştir. Taslak ölçek 719 ortaokul öğrencisine uygulanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini sağlamak amacıyla açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yürütülmüştür. Faktör analizi sonucunda ölçeğin 30 maddeden ve tek faktörden oluştuğu tespit edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen faktör yapısı doğrulanmıştır (χ2/sd = 2,63, RMSEA = 0,048, GFI = 0,91, CFI = 0,98, NFI = 0,97, NNFI = 0,98). Geçerlik analizlerinden sonra güvenirlik analizleri yürütülmüştür. Bu kapsamda Cronbach alfa güvenirlik katsayısı ölçeğin geneli için 0,935 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen analizler sonucu ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu yorumu yapılmıştır. Ölçeğin ortaokul öğrencilerinin deneysel çalışmalara ilişkin özyeterliklerini belirlemek amacıyla kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable scale to determine the self-efficacy of secondary school students regarding experimental studies. A sequential exploratory design, one of the mixed research method designs, was used in the research. During the qualitative data collection process, documents were used to reveal the self-efficacy of the students regarding the experimental studies. As a result of the analysis of the qualitative data obtained, a draft form consisting of 43 items was created. The number of items was reduced to 34 as a result of expert evaluations. The draft scale was applied to 719 secondary school students. Exploratory and confirmatory factor analyzes were conducted to ensure the construct validity of the scale. As a result of factor analysis, it was determined that the scale consisted of 30 items and a single factor. The factor structure obtained as a result of confirmatory factor analysis was confirmed (χ2/df = 2.63, RMSEA = .048, GFI = .91, CFI = .98, NFI = .97, NNFI = .98). After validity analyses, reliability analyzes were conducted. In this context, the Cronbach alpha reliability coefficient was calculated as .935 for the overall scale. As a result of the analyses, it was interpreted that the scale was valid and reliable. It is suggested that the scale can be used to determine the self-efficacy of secondary school students regarding experimental studies.