Palyatif bakım servisinde ağrı yönetimi: Tek merkez örneği
Pain management in the palliative care service: A single center example
  1. Tez No: 926904
  2. Yazar: ASIM EMRE BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF TANJU ÖZÇELİKAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Palyatif bakım, hayatı tehdit eden hastalıklarla karşılaşan hastaların acılarını hafifletmeye ve yaşam kalitelerini artırmaya odaklanmaktadır. Ağrı ve semptom yönetimi, bu bakımın temel unsurlarıdır ve klinik eczacılar gibi uzmanlaşmış profesyonellerin katkısı, tedavi sonuçlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ağrı, palyatif bakımdaki en zorlu semptomlardan biri olduğundan, bu semptomun yönetimine yönelik sistematik bir yaklaşım, ilaç gözden geçirmeleri ve ayarlamaları da dahil olmak üzere büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, klinik eczacılık hizmetlerinin entegrasyonu ile palyatif bakım servisinde ağrı yönetim uygulamalarının uygunluğunu değerlendirmektir. Bu tek merkezli çalışma, 2022 Aralık ile 2023 Kasım arasındaki dönemde ikinci basamak bir devlet hastanesinin palyatif bakım servisinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, 1 Aralık 2022 ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında retrospektif verilerin analiz edilmesiyle bir durum değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşaması ise, 1 Haziran 2023 ile 30 Kasım 2023 tarihleri arasında, ağrı yönetiminin uygunluğunun prospektif olarak değerlendirilmesiyle yapılmıştır. Retrospektif dönemde, 102 hasta kabulü kaydedilmiş ve ağrı kesici kullanan 59 (yüzde 57,8) hasta ile ilgili 1234 reçete incelenmiştir. Prospektif dönemde ise, servise kabul edilen 89 hastadan, ağrı yönetiminin uygunluğunun değerlendirildiği 46 (yüzde 51,7) hastaya ait 93 reçete gözden geçirilmiştir. İki dönem arasında ağrı kesici reçetelerinin sayısında önemli bir azalma gözlemlenmiş olup, bu da daha etkili ve uygun bir ağrı yönetimi yaklaşımına geçildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, klinik eczacının ağrı yönetimine dahil olması, genel kılavuzlara uyumu artırmıştır. Ağrı yönetimi için uygunluk puanı retrospektif dönemde 6,7 ± 1,2 iken, prospektif dönemde 7,8 ± 1,2'ye yükselmiş aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,001). Klinik eczacıların palyatif bakım ekibine dahil edilmesi, ağrı yönetiminin uygunluğunu önemli ölçüde iyileştirerek, hastaların sağlık sonuçlarını olumlu yönde etkilemiştir. İlaç yönetimindeki uzmanlıkları, ilaç uyumunu artırmış ve daha uygun ağrı yönetimi stratejilerinin uygulanmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Palliative care focuses on alleviating suffering and enhancing the quality of life for patients facing life-limiting illnesses. Pain and symptom management are central to this care, and the involvement of specialized professionals like clinical pharmacists can potentially improve treatment outcomes. As pain is one of the most challenging symptoms in palliative care, a systematic approach to its management, including medication review and adjustment, is crucial. The primary aim of this study is to evaluate the appropriateness of pain management in a palliative care setting through the integration of clinical pharmacy services. This single-center study conducted in two stages in the palliative care service in a second-level state hospital between December 2022 and November 2023. In the initial phase of the study, conducted between December 01, 2022, and May 31, 2023, a situational assessment was performed through the analysis of retrospectively collected data. In the second phase of the study, conducted between June 01, 2023, and November 30, 2023, the appropriateness of pain management was assessed prospectively. During the retrospective period, 102 patient admissions were recorded, and 1234 prescriptions of 59 (57,8%) patients who utilized analgesics were examined. In the prospective period, 89 patients admitted to the service and 93 prescriptions of 46 (51,7%) were reviewed for appropriateness of pain management. A significant decrease in the number of analgesic prescriptions was observed between the two periods, suggesting a shift towards more effective and appropriate pain management. Consequently, clinical pharmacist's involvement in pain management increased overall guideline compliance. The appropriateness score for pain management increased significantly from 6,7 ± 1,2 in the retrospective period to 7,8 ± 1.2 in the prospective period (p < 0.001). The involvement of clinical pharmacists in the palliative care team significantly improved the appropriateness of pain management, contributing to better health outcomes for patients. Their expertise in medication management led to increased medication compliance and more appropriate pain management strategies.