Estetik deneyim bağlamında resim sanatında soyutlama
Abstraction in painting art in the context of aesthetic experience
- Tez No: 926905
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırma, Wilhelm Worringer'in estetik deneyime odaklanan“Soyutlama ve Özdeşleyim (Abstraction und Einfühlung)”isimli teorisini temel alarak genişleyen felsefi ve psikolojik düşünceler etrafında resim sanatında soyutlamanın plastik bağlamlarını saptamaya ilişkin çabayı içermektedir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın kapsamı, estetik deneyim ve soyutlama bağlamının nasıl bir felsefi zemine oturduğuna, buna ilişkin düşüncelerin neler olduğuna ve resim sanatında estetik deneyime odaklanan soyutlama kavramıyla yolu kesişen sanatçıların kimler olduğuna bakılarak oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasında estetik deneyim bağlamında sanatta soyutlama kavramının neliği, felsefi ve psikoloji temelli yaklaşımları inceleyerek belirlenmiştir Ayrıca araştırmacının yapıtlarında kullandığı görsel anlatım dilinde bu bağlamın nasıl ifade edildiği irdelenmiştir. Araştırmanın nihai amacı ise, bütün kavramsal çerçeveden elde edinilen verileri uygulama temelli bir araştırmaya dönüştürerek“Soyutlama ve estetik deneyim arasında beliren kavramsal çerçevede yer alan resimsel özelliklerini araştırmacının eserlerindeki kompozisyon/tasarımda harmanlanabilir mi, harmanlanıyor ise nasıl gerçekleşmiştir ve estetik deneyim bağlamında nasıl karşılık bulur?”sorularına yanıt bulmaktır. Araştırmanın giriş bölümünde estetik deneyim kavramına ilişkin açıklamalara, Wilhelm Worringer'in“Soyutlama ve Özdeşleyim”teorisine ve araştırmanın tasarım kısmına yer verilerek kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Birinci bölüm, soyut sanatın modern dönemdeki gelişimi ve araştırmanın kökenini oluşturan Wilhelm Worringer'in teorisi alan yazın yoluyla incelenerek oluşturulmuştur. Bu bölüm içerisinde soyut sanat akımlarına ve örneklem yoluyla seçilmiş 10 sanatçının birer yapıtının görsel içerik analizine yer verilmiştir. İkinci bölümde estetik deneyim kavramı incelenmiş olup bu bağlam üzerinden“Sanatta Deneyim ve Estetik Deneyimin Kavramsal Sınırları, Estetik Deneyim ve Soyutlama, Sanatta Empati ve Soyutlama İlişkisi, Estetik Deneyim ve Sıradan Nesneler, Günlük Yaşamın Estetiği Olağanın Olağandışılığı”şeklindeki alt başlıklar alan yazından yola çıkılarak oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise araştırmacının uygulamaları oluşturulan kavramsal çerçeve bağlamında uygulama temelli bir araştırma ile yapılandırılmıştır. Araştırmada kullanılan yöntemler arasında, betimsel ve keşfedici araştırmalar yer almıştır. Araştırmacının yapıtlarında kavramsal çerçevenin uygulama ile bütünleşmesi Sanat Temelli Araştırma (ABR) yöntemiyle mümkün olmuştur. Araştırma sayılan özellikleriyle, karma bir yöntemle ilerlemiştir. Böylelikle araştırma, farklı bakış açıları/anlamlar geliştirme üzerine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research involves the effort to identify the plastic contexts of abstraction in painting arts, focusing on the philosophical and psychological thoughts that expanded based on Wilhelm Worringer's theory of aesthetic experience,“Abstraction and Empathy (abstraction und einfühlung)”. In line with these aims, the scope of the study is defined by exploring how aesthetic experience and abstraction are grounded in philosophy, what the associated ideas are, and which artists' works intersect with the concept of abstraction focused on aesthetic experience in painting arts. In this thesis study, the nature of the concept of abstraction in art in the context of aesthetic experience is defined by examining philosophical and psychology-based approaches. Additionally, the way this context is expressed in the researcher's artistic language is explored. The ultimate aim of the research is to transform the data obtained from the entire conceptual framework into an application-based research by answering the following questions:“Can the painting characteristics emerging within the conceptual framework between abstraction and aesthetic experience be integrated into the composition/design in the researcher's works, and if so, how does this integration occur and how does it reflect in the context of aesthetic experience?”In the introduction section of the research, explanations regarding the concept of aesthetic experience, Wilhelm Worringer's Abstraction and Empathy theory, and the design aspect of the study are included to establish the conceptual framework.The first chapter examines the development of abstract art in the modern era and explores Wilhelm Worringer's theory, which forms the foundation of the research, through a literature review. This section also includes an analysis of abstract art movements and a visual content analysis of one artwork from each of the ten selected artists. In the second chapter, the concept of aesthetic experience is examined, and based on this framework, the following subheadings are structured through a literature review: Experience in Art and the Conceptual Boundaries of Aesthetic Experience, Aesthetic Experience and Abstraction, The Relationship Between Empathy and Abstraction in Art, Aesthetic Experience and Ordinary Objects, The Aesthetics of Everyday Life: The Extraordinary Within the Ordinary. The third chapter presents the researcher's applications, structured as a practice-based study within the conceptual framework established in the previous sections. The methods employed in the research include both descriptive and exploratory studies. The integration of the conceptual framework with application in the researcher's works is achieved through the Art-Based Research (ABR) method. The research proceeds with a mixed-method approach, focusing on the development of different perspectives/meanings.