Tarihi / sosyolojik bir kavram olarak Türk-İslam sentezi
The Turkish - Islam synthesis as a historical sociological concept
- Tez No: 92692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
II ÖZET Türk - İslam Sentezi, tarihi / sosyolojik ve antropolijik niteliğe sahip, Türk Milleti'nin Müslümanlığı kabulünden (750. Yılı) günümüze kadar uzanan tarihi süreçte, oluşturduğu hayat tarzının bir başka ifadeyle, Türk Milli Kültürü' nün özel adıdır. Türk - İslam Sentezinin günümüzdeki anlamının algılanabilmesi bu tarihi sürecin çok iyi talihli ve anlaşılmasıyla mümkündür. Toplumların, çağımızda güçlü kalabilmeleri ve gelişmiş bir yapıya sahip olabilmeleri, kendi kimliklerini muhafaza ederek mümkündür. Bu noktada, Türk - İslam Sentezi, orijinal ve yerli plan, program, proje veya model oluşturma sürecinde, her zaman başvurulabilecek tarihsel birikim veya miras olarak da tanımlanabilir. Türk - İslam Sentezi, Türk toplumunun analizi ve anlaşılabilmesi noktasında, bir“kültür kodu”olarak da kabul edilebilir. Söz konusu kabul, kültürel devamlılığın sağlanması ve“millet olma”sürecinin tamamlanabilmesi bakımından kavramın yüklendiği önemli misyonlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramda, İslam (vahiy kaynaklı bir din olarak) hiç bir özelliğini kaybetmeksizin varlığını sürdürdüğü gibi, Türk kültürünün de özellikleri silinip yok olmamaktadır. Bu husus kavramın savunuculuğunu yapan bütün aydınlar tarafından açık veya zımni olarak vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Turkish - Islam synthesis which has a historical sociological and anthropological guatlity, is the name of the life style that the nation of Turkish constituted since they embraced the Islam, on the other hand, it is a special name of Turkish national culture. Being understood of the sense of the Turkish - Islam synthesis is possible by being analized and understood of this historical process very well. That the societies keep their existence and can have powerful and developed structure is possible with their protecting own identity İn this point, Turkish - Islam synthesis be able to be described as a historical accumulation or heritage which be able to be applied ever time in process of constitution the local and original programme, project and pattern. The Turkish - Islam synthesis, in this respect of being analized and being able to be understood of the Turkish Society, is also acceptable as a mode of culture. This acceptance, talked about, is one of the important mission which the concept assumes in the point of being completed of process of being nation and provided of cultural maintanance In this concept, the features of the Turkish culture haven't been disappearing, as well as Islam sustain its entity without losing its any features. This matter has been clearly or tacitly stressed by all intellectual who held the Turkish - Islam concept.