Şehir sağlık profili hazırlama kılavuzu: Türkiye örneği
City health profile preparation guide: The case of Turkey
  1. Tez No: 926927
  2. Yazar: HAYRİYE ÇİSEM AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİDEM EVCİ KİRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Şehir Sağlık Profili Hazırlama Kılavuzu: Türkiye Örneği Bu araştırmada şehirleşmenin hızlanması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarını anlamak, değerlendirmek ve sorunlara etkili çözümler sunmak için“Şehir Sağlık Profili Hazırlama Kılavuzu”geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma metodolojik tipte olup 27 Aralık 2023-15 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim dalında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde karma yöntem (nicel ve nitel) kullanılmıştır. Literatür taraması ve gösterge setlerinin seçiminin ardından göstergeler iki uzman havuzuna sunulmuştur. Birinci uzman havuzunda (n=4) ön eleme, ikinci uzman havuzunda (n=11)“kılavuz için uygunluk”,“seçilen bölüm için uygunluk”sorgulanmıştır. Uzmanlar arası uyum analizi için Fleiss Kappa ve Kendall's W test istatistiği uygulanmıştır. Göstergelerin kapsam geçerliği, Modifiye Lawshe Tekniği ile her bir gösterge için KGO (Kapsam Geçerlik Oranı), tüm kılavuz ve ayrı ayrı bölümler için KGİ (Kapsam Geçerlik İndeksi) hesaplanmıştır. Araştırmada başlangıçtaki 1262 gösterge ön eleme sonrası 784 gösterge ile ikinci uzman havuzuna sunulmuştur. İkinci uzman havuzunda KGO ≥0,636 olan göstergeler n=538 olarak saptanmış olup, testin tamamı için KGİ=0,807 olarak hesaplanmıştır. Son değerlendirmeler sonucunda 47 gösterge daha dahil edilerek toplamda gösterge sayısı n=585 olmuştur. Bu göstergeler 12 bölümü içermektedir. Nitel analizde uzmanların %90,57'si göstergeleri olduğu gibi kabul etmiş, bazı uzmanlar olumlu (%0,042), bazı uzmanlar olumsuz geri bildirimde (%0,02) bulunmuşlar, bazı uzmanlar da iyileştirme önerileri (%0,45) ve genel yorumlarda (%8,5) bulunmuşlardır. Bu araştırmada uygulanan kapsam geçerlik analizleri ve uzman değerlendirmeleri, kılavuzun bilimsel temellere dayandığını ve kapsamlı bir şehir sağlık profili oluşturmak için uygun göstergeler içerdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
City Health Profile Preparation Guide: The Case of Turkey The aim of this study is to develop the“City Health Profile Preparation Guide”to understand, evaluate, and provide effective solutions to health problems arising from the accelerated urbanization. Methodologically, the research was conducted between December 27, 2023, and April 29, 2024, at the Department of Public Health, Faculty of Medicine, Aydın Adnan Menderes University. A mixed method (quantitative and qualitative) was used for data evaluation. After a literature review and the selection of indicator sets, the indicators were presented to two pools of experts. In the first expert pool (n=4), a preliminary selection was conducted, while in the second expert pool (n=11), the indicators were assessed for“suitability for the guide”and“suitability for the selected section.”Fleiss Kappa and Kendall's W test statistics were applied for inter-rater reliability analysis. The content validity of the indicators was calculated using the Modified Lawshe Technique, with the Content Validity Ratio (CVR) for each indicator and the Content Validity Index (CVI) for the entire guide and its sections. In the study, the initial 1262 indicators were reduced to 784 indicators after the preliminary selection and presented to the second expert pool. In the second expert pool, indicators with CVR ≥0.636 were determined to be n=538, with the overall CVI calculated as 0.807. After final evaluations, 47 more indicators were included, bringing the total number of indicators to n=585. These indicators cover 12 sections. In the qualitative analysis, 90.57% of the experts accepted the indicators as they were, some experts provided positive feedback (0.042%), some provided negative feedback (0.02%), and some offered improvement suggestions (0.45%) and general comments (8.5%). The content validity analyses and expert evaluations conducted in this study concluded that the guide is scientifically grounded and contains appropriate indicators for creating a comprehensive city health profile.