Melanositik lezyonların dermoskopisinde hekim ve bilgisayar destekli görüntü analizinin karşılaştırılması
Comparison of physician and computer-aided image analysis in dermoscopy of melanocytic lesions
- Tez No: 926926
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
MELANOSİTİK LEZYONLARIN DERMOSKOPİSİNDE HEKİM VE BİLGİSAYAR DESTEKLİ GÖRÜNTÜ ANALİZİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Çalışmamızda 10 yıllık süre içinde histopatolojik incelemesi yapılmış ve dijital dermoskopi kaydı alınmış melanositik lezyonu olan hastalarda, hekimin dermoskopik değerlendirmesi ile dijital dermoskopi cihazı tanı analizinin (Moleanalyzer-3TM), tanıda altın standart kabul edilen histopatoloji ile uyumlarının karşılaştırılması, bu yolla, poliklinik uygulamalarımızda cihaz analizine daha çok yer verip vermememiz gerektiğinin anlaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2014 - 31 Ekim 2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda yapılan histopatolojik inceleme sonrası bileşke (junctional) nevus, bileşik (compound) nevus, intradermal nevus, displastik nevus, lentigo, lentigo maligna ve melanom tanısı almış hastaların içerisinden; Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde muayene olup histopatolojik inceleme öncesinde dijital dermoskopa lezyonlarının kaydı yapılmış olan toplam 216 lezyon dahil edildi. Bu lezyonların dermoskopik görüntüleri tıpta uzmanlık öğrencisi tarafından dermoskopik ABCD skoru ve revize patern analizi yöntemleri kullanılarak histopatoloji sonuçlarına kör olarak değerlendirildi. Sonrasında bu görüntüler Fotofinder® cihazının görüntü analiz uygulaması Moleanalyzer-3TM ile analiz edilip skorlandırıldı. Bulgular: Lezyonlar patern analizine göre benign-melanom olarak iki gruba ayrıldığında patern analizinin melanom tanısı için sensitivitesi %97.3, spesifitesi %92.7, tanısal doğruluk oranı %93.5 olarak hesaplandı. Patern analizi ve histopatoloji arasında melanom tanısı açısından iyi uyum saptandı (κ=0.798, p0.65 için sensitivite %83.8, spesifite %77.3, tanısal doğruluk oranı %78.4 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARİSON OF PHYSİCİAN AND COMPUTER-AİDED IMAGE ANALYSİS İN DERMOSCOPY OF MELANOCYTİC LESİONS Objective: Our study aimed to compare the dermoscopic evaluation by physicians with the diagnostic analysis of a digital dermoscopy device (Moleanalyzer-3TM) in patients with melanocytic lesions who had undergone histopathological examination and digital dermoscopy recording within a 10-year period. We sought to determine whether we should incorporate device analysis more frequently in our clinical practices by comparing their concordance with histopathology, which is considered the gold standard for diagnosis. Materials and Methods: The study included 216 lesions from patients diagnosed with junctional nevus, compound nevus, intradermal nevus, dysplastic nevus, lentigo, lentigo maligna, and melanoma following histopathological examination at Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty Hospital Pathology Department between January 1, 2014, and October 31, 2023. These patients were examined at the Dermatology Clinic, and their lesions were recorded with a digital dermoscope prior to histopathological examination. The dermoscopic images were evaluated using the ABCD score and revised pattern analysis methods by a dermatology resident blinded to the histopathology results. Subsequently, these images were analyzed and scored by the Moleanalyzer-3TM image analysis application of the Fotofinder® device. Results: When the lesions were classified as benign or melanoma based on pattern analysis, the sensitivity, specificity, and diagnostic accuracy for melanoma diagnosis were calculated as 97.3%, 92.7%, and 93.5%, respectively. Good concordance was found between pattern analysis and histopathology for melanoma diagnosis (κ=0.798, p0.65, the sensitivity, specificity, and diagnostic accuracy were calculated as 83.8%, 77.3%, and 78.4%, respectively.