Lösemi, lenfoma ve solid tümörlü çocuklarda santral venöz kateter komplikasyonları ve çıkarılması
Complications and removal of central venous catheters in children with leukemia, lymphoma and solid tumors
- Tez No: 926929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA ARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kanserli çocuklarda antibiyotiklerin, kemoterapötik ilaçların, kan ve kan ürünlerinin verilmesi, kan örneklerinin alınması için santral venöz kateterler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, santral venöz kateter (SVK) takılan lösemi, lenfoma ve solid tümörlü çocuklarda kateter komplikasyonlarının ve çıkarılma nedenlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014-Kasım 2021 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı'nda kanser tanısı alan ve SVK takılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, tanı dağılımları, kateter türü, kateter komplikasyonları, kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları, kateter çıkarılma nedenleri değerlendirildi. Veriler SPSS 23.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen ve SVK takılan 73 hastanın 35'i (%47,9) kız, 38'i (%52,1) erkek olup ortanca yaşları 9,0 (dağılım, 1-17) idi. Kullanılan kateterlerin 55'i (%55,6) Hickman, 40'ı (%40,4) port kateter olup toplam kateter süresi 38405 gündü. Hastaların %65,8'inde komplikasyon gelişti. Gelişen 100 komplikasyonun %89,0'u enfeksiyona, %11,0'i mekanik nedenlere bağlıydı. Hastaların 1000 kateter gününe göre toplam komplikasyon hızı 2,60 olup, enfeksiyon için 2,32, mekanik nedenler için 0,29 idi. Kateterlerden alınan kan kültürlerinde üreyen mikroorganizmaların %58,6'ını gram pozitif bakteriler, %32,5'ini gram negatif bakteriler, %8,9'unu mantarlar oluşturmaktaydı ve en sık izole edilen mikroorganizma koagülaz negatif stafilokoklar idi. SVK'ların %28,3'ü enfeksiyon, %11,1'i mekanik komplikasyonlar nedeniyle çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Central venous catheters are frequently used in children with cancer for administration of antibiotics, chemotherapeutic drugs, blood and blood products, and collection of blood samples. In this study, we aimed to evaluate catheter complications and reasons for removal in children with leukemia, lymphoma and solid tumors who had central venous catheters (CVCs). Materials and Methods: Between January 2014 and November 2021, patients who were diagnosed with cancer and underwent CVC insertion in the Department of Pediatric Hematology-Oncology, Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine were evaluated retrospectively. Demographic data, diagnosis distribution, catheter type, catheter complications, catheter-related bloodstream infections, and reasons for catheter removal were evaluated. Data were analyzed with SPSS 23.0 package program. Results: Of the 73 patients included in the study who underwent CVC insertion, 35 (47.9%) were female and 38 (52.1%) were male with a median age of 9.0 years (range, 1-17). Of the catheters used, 55 (55.6%) were Hickman catheters and 40 (40.4%) were port catheters and the total catheter duration was 38405 days. Complications developed in 65.8% of the patients. Of the 100 complications, 89.0% were due to infection and 11.0% to mechanical causes. The total complication rate per 1000 catheter days was 2.60, 2.32 for infection and 0.29 for mechanical causes. Gram-positive bacteria accounted for 58.6% of the microorganisms that reproduced in blood cultures taken from catheters, gram-negative bacteria accounted for 32.5%, fungi accounted for 8.9%, and coagulase-negative staphylococci were the most commonly isolated microorganisms. Of the CVCs, 28.3% were removed due to infection and 11.1% due to mechanical complications.