Tonsillektomi ve adenoidektomi ameliyatı olacak çocuklara ameliyat öncesi sanal gerçeklik gözlüğü ile izletilen çizgi filmin ameliyat sonrası çocuklarda ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of cartoons watched through virtual reality glasses before the surgery to children undergoing tonsillectomy and adenoidectomy on the pain and anxiety levels after the surgery
  1. Tez No: 926946
  2. Yazar: SEDA KIRHALLI MERSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA DİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı ameliyat öncesi sanal gerçeklik gözlüğü ile izletilen çizgi filmin 7-12 yaş grubundaki çocukların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisinde tonsillektomi ve adenoidektomi ameliyatı olacak 7-12 yaş grubundaki çocuklara ameliyat öncesi sanal gerçeklik gözlüğü ile çizgi film izletilerek ağrı ve anksiyete düzeyleri incelenmiştir. Araştırma, Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Biriminde randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Birimine tonsillektomi ve adenoidektomi cerrahisi için başvuran 7-12 yaş arasındaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 10 Kasım 2023- 1 Haziran 2024 tarihleri arasında belirtilen birimdeki araştırma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 51 deney grubu ve 51 kontrol grubu olmak üzere toplam 102 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama araçları aydınlatılmış onam formu, sosyodemografik soru formu, yaşam bulguları değerlendirme formu, visuel analog skala, çocuklarda perioperatif çok boyutlu anksiyete ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada her iki grup arasında uygulama sonrasında katılımcıların grupları ile enfeksiyon olma sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Katılımcıların grupları ile çocuk ameliyat öncesinde korktuğunu ifade etme durumu, ağlama süresi, çocuğun ameliyattan hemen sonra ağlama durumu, çocuğun ameliyattan hemen sonra ağlama süresi, ameliyat öncesi annenin korku varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Gruplara göre ameliyattan önce, ameliyattan sonra serviste ve ameliyattan 8 saat sonra sistolik kan basıncı değerleri ve ameliyattan önce, ameliyattan sonra serviste ve ameliyattan 8 saat sonra ateş değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Gruplara göre ameliyattan önce, ameliyattan sonra serviste ve ameliyattan 8 saat sonra ağrı ve anksiyete değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Sonuç olarak örnekleme alınan deney ve kontrol gruplarındaki çocukların tanıtıcı sosyodemografik özellikleri benzerdir, homojendir. Araştırmada, sanal gözlük teknolojisi ile Şhrek çizgi filmi izletilen deney grubundaki çocukların ağrı ve anksiyete puanlarını azaltmada etkili olmuştur. Araştırmada ameliyat öncesi, sonrası ve sekiz saat sonrası yaşam bulguları deney ve kontrol grubunda benzer ve normal sınırlarda bulunmuştur. Böylelikle sanal gözlükle izletilen Şhrek çizgi filminin yaşam bulgularına bir etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of watching cartoons with virtual reality glasses before surgery on the pain and anxiety levels of children aged 7-12.For this purpose, children aged 7-12 who will undergo tonsillectomy and adenoidectomy surgery at the Ear, Nose and Throat Department of Uşak University Training and Research Hospital were made to watch cartoons with virtual reality glasses before surgery and their pain and anxiety levels were examined.The research was conducted as a randomized controlled experimental study at the Ear, Nose and Throat Unit of Uşak University Training and Research Hospital.The population of the study consists of children between the ages of 7 and 12 who applied to Uşak University Training and Research Hospital Ear Nose Throat Unit for tonsillectomy and adenoidectomy surgery.The sample of the study consists of a total of 102 children, 51 in the experimental group and 51 in the control group, who met the research criteria in the specified unit and volunteered to participate in the study between 10 October 2023 and 1 July 2024.Data collection tools were informed consent form, sociodemographic questionnaire, vital signs assessment form, visual analog scale, perioperative multidimensional anxiety scale in children.In the study, it was observed that there was a statistically significant difference between the groups of participants and the frequency of infection after the application between both groups.It is seen that there is a statistically significant difference between the groups of the participants and the child's status of expressing fear before the surgery, the duration of crying, the child's crying status immediately after the operation, the duration of the child's crying immediately after the operation, and the mother's fear before the operation.According to the groups, there is a statistically significant difference between systolic blood pressure values before surgery, in the ward after surgery and 8 hours after surgery, and between fever values before surgery, in the ward after surgery and 8 hours after surgery.It is observed that there is a statistically significant difference between the pain and anxiety values before the surgery, in the ward immediately after the surgery, and 8 hours after the surgery according to the groups.As a result, the descriptive sociodemographic characteristics of the children in the experimental and control groups are similar and homogeneous.In the study, virtual glasses technology was effective in reducing the pain and anxiety scores of children in the experimental group who were made to watch the Shrek cartoon.In the study, pre-operative, post-operative and signs of life after eight hours were found to be similar and within normal limits in the experimental and control groups.Thus, no effect of the Shrek's cartoon, which was watched with virtual glasses, on life signs could not be determined.