Sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlarda jasper jumper apareyi ile üst küçük azı ve alt-üst küçük azı çekim protokollerinin sefalometrik karşılaştırması
Cephalometric comparison of class ii division 1 patients treated with jasper jumper, 2 premolar extraction, and 4 premolar extraction protocols
- Tez No: 196005
- Danışmanlar: Y.DOÇ. TOROS ALCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Büyümekte olan Sınıf II Bölüm 1 olguların tedavisinde dis çekimi kararının alınması, ortodontide en sık karsılasılan sorunların basında gelmektedir. Fonksiyonel tedavi endikasyonlarının da geçerli oldugu durumlarda ise tedavi yönteminin belirlenmesi daha da zorlasmaktadır. Literatürde, sabit fonksiyonel tedavinin iskeletsel etkinligine iliskin çalısmalarda çeliskili sonuçlara varıldıgından, dis çekimli tedavi-sabit fonksiyonel tedavi sonuçlarının karsılastırılması ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu retrospektif çalısmanın amacı, sabit fonksiyonel tedavide kullanılan Jasper Jumper aygıtının iskeletsel, dissel ve yumusak dokulara etkilerini, üst küçük azı ve altüst iki küçük azı çekim protokolleri sonuçlarıyla karsılastırmaktır. Marmara üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı Arsivinden elde edilen, yukarıda belirtilen sekillerde tedavi görmüs, 12-17 yas arası Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyona sahip 91 adet olgunun baslangıç ve bitim yan sefalometrik röntgenlerinin analiz edildigi çalısmada üç ayrı grup olusturulmustur: Jumper grubunda (J) 14,25 yas ortalamasına sahip 33 olgudan; üst küçük azı çekimli grupta (2K) 15,1 yas ortalamasına sahip 28 olgudan, alt-üst küçük azı çekimli grupta ise (4K) 14,4 yas ortalamasına sahip 30 olgudan alınmıs kayıtlar analiz edilmistir. Bulgularımız, maksiller büyümenin en fazla J grubunda, en az 2K grubunda sınırlandıgını göstermektedir. Mandibüler iskeletsel etki ise en fazla J grubunda meydana gelirken, 2K grubunda mandibüler gelisimin sınırlandıgı görülmektedir. Vertikal boyut üç grupta da artarken; en fazla mandibüler rotasyon J grubunda gerçeklesmis, alt ön yüz yüksekligi ise en fazla J ve 4K gruplarında artıs göstermistir. Dissel olarak, Oklüzal Düzlem üç grupta da saat yönünde rotasyon yapmıs; bu hareket en fazla J, en az 2K grubunda gerçeklesmistir. Dentoalveoler degisim bulgularına göre, çekimli gruplarda literatürdeki benzer çalısmalarla uyumlu hareketler gözlenirken, çekimsiz grupta Jasper Jumper aygıt etkilerinin aygıt sökümünü takiben kısmen nüks ettigi sonucuna ulasılmıstır. Muhtemel nüks hareketleri en fazla üst azı dislerinde gerçeklesirken, üst ve alt keser anteroposterior konumları ile açı 2 degisimlerinde en az nüks gözlemlenmistir. Azı dislerinin tüm gruplarda uzaması sonucu dikey boyut tüm gruplarda artıs göstermistir. Yumusak doku bulgularına göre çekimli gruplarda dudaklarda gerileme gözlenmis, bu degisimler Nasolabial Açı degisimleri ile uyumlu bulunmustur. Çene ucu, iskletsel degisimler ile uyumlu olarak, en fazla J grubunda öne gelmis; 2K grubunda ise hafif gerileme gözlemlenmistir. Yumusak doku profilinde ise en fazla düzlesme 4K grubunda, en az 2K grubunda gerçeklesmistir. Sonuç olarak, sabit fonksiyonel ve çekimli tedavi protokolleri ile, 12-17 yas aralıgındaki Sınıf II bireylerde farklı mekanizmalar ile benzer sonuçlar elde edildigi saptanmıstır. Bu çalısmada; Jasper Jumper aygıtının iskeletsel etkilerinin sınırlı olması, dentoalveoler etkilerinin ise keser bölgesi dısında korunamaması nedeniyle, çekimli ve çekimsiz tedavi protokollerinin yumusak ve sert dokular üzerinde benzer etkiler gösterdigi sonucuna varılmıstır. Bununla birlikte, çekimli-çekimsiz tedavi etkinliklerinin en etkili analizi, bu tedavi yöntemlerinin uzun dönem sonuçlarının karsılastırıldıgı çalısmalar ile mümkün olacaktır. ANAHTAR KELMELER: Sınıf II maloklüzyon, Jasper Jumper, Küçük azı çekimi, Sefalometrik analiz, sert ve yumusak doku degisimleri
Özet (Çeviri)
During the correction of Class II Division 1 malocclusion in growing patients, one of the most difficult decisions is to incorporate extraction into the treatment plan. In cases where functional treatment is also indicated, the decision to remove teeth becomes much more difficult. In literature, there are controversial decisions as to the skeletal effects of functional appliances, which add to the importance of the studies comparing extraction and non-extraction treatments. The aim of this retrospective study was to compare skeletal, dental, and soft tissue effects of a fixed functional appliance called Jasper Jumper, to those of upper first premolar and to four premolar extraction cases. The initial and finishing lateral cephalograms of 91 Class II Division 1 cases, between 12 to 17 years of age, were obtained from the archives of Marmara University- Department of Orthodontics, and sorted into three groups according to the treatment plan: The Jumper group (J) consisted of 33 cases, with an average age of 14,25; the upper premolar extraction group (2K) consisted of 28 cases with an average age of 15,1; and the 4 premolar extraction group (4K) included 30 patients with an average age of 14,4. The results showed that the maxillary restriction was highest in J group, and lowest in the 2K group. The mandibular skeletal effect was evident in J group; while the mandibular growth was inhibited in the 2K group. The vertical dimension increased in all three groups; where the highest mandibular rotation was seen in the J group and the greatest increase in Lower Anterior Facial Height was recorded in J and 4K groups. Dentally, all three groups showed clockwise rotation of the Occlusal Plane, which was highest in the J group, and lowest in 2K group. The dentoalveolar changes were consistent with the findings of similar extraction studies in literature; while in J group, the dentoalveolar effects of the Jasper Jumper seem to have partially relapsed 4 following the removal of the appliance. Most of the appliance effects were maintained in the upper and lower incisor region, while the upper molars moved contrary to Jumper effects at the end of the treatment. The molar extrusion in all three groups resulted in an increase of the vertical dimension. Soft tissue findings showed retrusion of the lips in extraction groups, which were consistent with the Nasolabial Angle changes. The chin projection increased mainly in the J group, while in the 2K group a slight retrusion was found. The 4K group showed the greatest amount of straightening in soft tissue profile, while 2K group showed the least changes. As a result, current study found similar results between fixed functional and premolar extraction protocols in the correction of Class II Division 1 malocclusions between 12 and 17 years of age, despite of the different treatment mechanisms. It can be hypothesized that due to the insufficient skeletal effect of the Jasper Jumper appliance, and that the dentoalveolar changes cannot be maintained fully after the removal of the appliance; the fixed functional and premolar extraction treatment protocols have similar effects upon the hard and soft tissues on the face. However, further studies about the long-term effects of the two protocols are recommended for a more detailed comparison of the efficiency between fixed functional and extraction treatment approaches. KEY WORDS: Class II malocclusion, Jasper Jumper, Premolar extraction, Cephalometric analysis, Hard and soft tissue changes