Ağız içi tarayıcıların farklı ortam aydınlatmalarında ve farklı ışık sıcaklıklarında doğruluk ve hassasiyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of accuracy and precision of intraoral scanners under different ambient lighting conditions and light temperatures
- Tez No: 926949
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZORTUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ağız İçi Tarayıcıların Farklı Ortam Aydınlatmalarında ve Farklı Işık Sıcaklıklarında Doğruluk ve Hassasiyetlerinin Değerlendirilmesi Amaç: Ağız içi tarayıcıların klinikteki şartlardan ne kadar etkilendiğini, ortam aydınlatmasının ve farklı renk sıcaklıklarının, ölçünün doğruluk ve hassasiyeti üzerine etkisinin olup olmadığını araştırıldı ve tarama süreleri değerlendirildi. Gereç ve yöntem: Çalışmaya; 4 farklı lüks değerine sahip ortam ve 3 farklı renk sıcaklığı dahil edilip, 12 farklı ortam oluşturuldu. Çalışmamızda, kısmi dişsiz alt çene modeline paralel yerleştirilen 2 adet implantın ve 3 ayaklı bir köprünün ağız içi tarayıcıyla farklı aydınlatma koşullarında ve renk sıcaklıklarında taramaları yapıldı ve sanal kronometre ile tarama süreleri kaydedildi. Taramalara her bir ortam için 10'ar dijital model elde edilene kadar devam edildi. Elde edilen dijital modeller üzerinde bir 3B analiz yapıldı. Veriler SPSS ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk testi ile incelendi. Renk ve lükse göre normal dağılıma uyan parametrelerin karşılaştırılmasında Genelleştirilmiş Lineer Modeller kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Tukey Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Accuracy and Precision of Intraoral Scanners under Different Ambient Lighting Conditions and Light Temperatures Purpose: The study aimed to investigate the extent to which intraoral scanners are affected by clinical conditions, and whether ambient lighting and different color temperatures have an impact on the accuracy and precision of measurements, as well as to evaluate scanning times. Materials and Methods: Twelve different environments were created by including four different lux values for ambient lighting and three different color temperatures. Scans of a partially edentulous mandibular model with two implants and a three-unit bridge were performed using an intraoral scanner under various lighting conditions and color temperatures, with scanning times recorded using a virtual stopwatch. Scans continued until 10 digital models were obtained for each environment. A 3D analysis was conducted on the acquired digital models, and the data were analyzed using SPSS. Normality of distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test. Generalized Linear Models were used to compare parameters that conformed to normal distribution by color and lux, and multiple comparisons were made using the Tukey Test.