Askeri personelin yeme davranışının fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme bilgisi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of military personnel's eating behavior with physical activity level and nutritional knowledge
  1. Tez No: 926954
  2. Yazar: FATIMA KÜÇÜKBERBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde yeme davranışları, beslenme bilgi durumu ve fiziksel aktivite düzeyi askeri personelde önemli rollere sahiptir. Bu çalışma askeri personelin yeme davranışının beslenme bilgi durumu ve fiziksel aktivite düzeyi ile arasındaki ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Ege bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı 4. Ordu'da görev yapan 403 askeri personel araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada katılımcılara sosyo-demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği (YYDÖ), Genel ve Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği (GeSNK), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kısa formu başlıkları altında anket formu uygulanmış ve yeme davranışının beslenme bilgi durumu ve fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisi araştırılmıştır. Katılımcıların %51,6'sı 20-30, %31,8'i 31-40, %16,6'sı 41 yaş ve üzeri yaş aralığındadır. %29,8'i lise, %18,6'sı ön lisans, %42,2'si lisans, %9,4'ü lisansüstü mezunudur. %23,8'i er, %13,4'ü sözleşmeli er, %11,4'ü uzman erbaş, %27,8'i astsubay, %23,6'sı subay rütbesine sahiptir. Katılımcıların yeme davranışı ile beslenme bilgisi ve fiziksel aktivite düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Beslenme bilgisi, fiziksel aktivite toplam, açlık, besin seçiciliği, duygusal aşırı yeme, duygusal yetersiz yeme, tokluk hissi, yavaş yeme, yemek keyfi, puanları arasında korelasyon analizleri incelendiğinde; tokluk hissi ile beslenme bilgisi arasında r=0.161 pozitif çok zayıf (p=0,001), yemek keyfi ile beslenme bilgisi arasında r=0.275 pozitif zayıf (p=0,000) düzeyde korelasyon bulunmuştur. Açlık hissi ile fiziksel aktivite arasında r=0,109 pozitif çok zayıf (p=0.004), besin seçiciliği ile fiziksel aktivite arasında r=0,081 pozitif çok zayıf (p=0,022), duygusal aşırı yeme ile fiziksel aktivite arasında r=-0.104 negatif çok zayıf (p=0.004), duygusal yetersiz yeme ile fiziksel aktivite arasında r=-0.188 negatif çok zayıf (p=0.002), tokluk hissi ile fiziksel aktivite arasında r=0.134 pozitif çok zayıf (p=0.002) ve yemek keyfi ile fiziksel aktivite arasında r=0.311 pozitif zayıf (p=0.000) düzeyde korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, current knowledge status and physical activity level have important roles in military personnel in Yemen. This study was conducted to aim at the relationships between military personnel's eating performance, current knowledge status and physical activity level. The research is a cross-sectional type survey study. 403 military personnel serving in the 4th Army of the Turkish Armed Forces in the Aegean region were included in the research. In the research, participants were asked about their socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, Adult Eating Behavior Scale (YYBS), General and Sports Nutrition Knowledge Scale (GeSNK). A survey form was applied under the headings of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form and the relationship between eating behavior and nutritional knowledge and physical activity level was investigated. 51.6% of the participants are between the ages of 20-30, 31.8% are between the ages of 31-40, and 16.6% are between the ages of 41 and over. 29.8% are high school graduates, 18.6% are associate degree graduates. , 42.2% have undergraduate degrees, 9.4% have postgraduate degrees. 23.8% are privates, 13.4% are contracted privates, 11.4% are specialist sergeants, 27.8% are petty officer, 23.6% have the rank of officer. The relationships between the participants' eating behavior and the dimensions that determine their nutritional knowledge and physical activity levels were examined by correlation analysis. Nutritional knowledge, total physical activity, hunger, food selectivity, emotional overeating, emotional undereating,feeling of fullness, slow eating, food enjoyment, scores When the correlation analyzes were examined, a positive correlation of r = 0.161 was found between the feeling of fullness and nutritional knowledge, very weak (p = 0.001), and a correlation of r = 0.275, a positive weak correlation (p = 0.000) was found between the feeling of satiety and nutritional knowledge. Between the feeling of hunger and physical activity, r = 0.109 positive very weak (p=0.004), r=0.081 positive very weak between food selectivity and physical activity (p=0.022), r=-0.104 negative very weak between emotional overeating and physical activity (p=0.004), emotional inadequate r=-0.188 negative very weak between eating and physical activity (p=0.002), r=0.134 positive very weak between feeling of fullness and physical activity (p=0.002), and r=0.311 positive weak between food enjoyment and physical activity (p= 0.000) level correlation was found.