Investigation of protein adsorption and cell behavior on laser textured titanium surfaces
Lazerle işlenmiş titanyum yüzeylerinde protein adsorpsiyon ve hücre davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 926955
  2. Yazar: ŞEYMA SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA GARİPCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Vücuda bir implant yerleştirildiğinde, ilk olarak proteinler implantın yüzeyine yapışarak bir protein katmanı oluşturur. Vücudun biyomalzemeyi tanımaya başlaması bu protein katmanının özellikleriyle bağlantılıdır. Biyomalzeme yüzey özellikleri protein adsorpsiyonunu anlayarak vücudun tepkisini tahmin etmek açısından kritik bir rol oynar. Yüzeylerin lazerle işlenmesi, son derece kontrol edilebilir bir yöntem olduğu için etkili bir modifikasyon tekniğidir. Bu tezin odağı, mikrosaniye ve femtosaniye lazerlerle işlenmiş birbirinden farklı periyodik yüzey desenlerine sahip titanyumlarda protein adsorpsiyon ve hücre davranışının araştırılmasıdır. Titanyum (Ti), kemiğin yapısını güç ve yoğunluk açısından taklit edebilen bir kemik implantı olduğu için model biyomalzeme olarak seçilmiştir. Hipotezimiz, farklı lazer kaynaklarıyla elde edilen periyodik nano-morfolojinin protein adsorpsiyonu ve hücre çoğalması üzerinde etkisi olacağı yönündedir. Bu amaçla çalışma 4 aşamaya bölünmüştür; biyomalzeme yüzey modifikasyonu, yüzey karakterizasyonu, protein ve hücre çalışmaları. Yüzeyler 3 farklı desene sahiptir; parlatılmış (pTi), mikro saniye lazerle (mTi) ve femtosaniye lazerle (fTi) işlenmiş. Yüzeyler,ıslatabilirlik, yüzey topografisi ve pürüzlülük açısından karakterize edilmiştir. Protein adsorpsiyon miktarı ve konformasyonel değişiklikler incelenmiştir. En yüksek protein tutunması, pTi grubunda gözlemlenmiştir. Sitotoksisite ve hücre proliferasyonu incelenmiştir. Sonuçlara göre indirekt MTT analizinde toksik etki gözlemlenmezken, direkt MTT analizinde toksik etkiye rastlanmıştır. fTi grubu daha yüksek bir hücre proliferasyonu göstermiştir. Hücre morfolojisi ve dağılımı incelenmiştir. Bu tezin sonucunda, lazerle işlenen nano boyutlu desenlerin protein adsorpsiyonunda, konformasyonel değişikliklerde ve hücre davranışında etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When an implant introduced to the body, proteins in the blood stream cover the implant surface. That is how the body starts to recognizes foreign materials. The properties of surface plays critical role to predict the body response by understanding protein adsorption. Surface texturing using lasers is an effective and highly controllable surface modification technique. This thesis is focused on distinct surface patterns formed by microsecond and femtosecond lasers to observe the protein adsorption and cell behavior on titanium (Ti) surfaces. Ti has been chosen as the model biomaterial since it is a widely used material as a bone implant which mimics the bone structure in terms of strength and density. We hypothesized that periodic nano-morphology on Ti surfaces obtained using different laser sources will affect the protein adsorption, cell attachment and proliferation. The study has 4 aspects; surface modification, surface characterization, protein and cell culture studies. Surfaces had 3 patterns; polished (pTi), laser textured by microsecond laser (mTi) and by femtosecond laser (fTi).Surfaces were characterized in terms of wettability, roughness and topography. Protein amount and conformational changes of proteins were investigated. Adsorbed protein amount was higher on pTi compared to the other groups. Cytotoxicity and cell proliferation were examined. While cytotoxicity was not observed in results of indirect MTT assay, Ti samples showed cytotoxic effect in the results of direct MTT assay. fTi demonstrated significantly high proliferation rate compared to mTi and pTi. Cell morphology and alignment was investigated. As a result of this thesis, forming submicron patterns based on laser texturing significantly influences the protein adsorption, protein conformation, cell proliferation and cell morphology.