Acil çağrı merkezinde çalışan sağlık personellerinin algılanan stres düzeyi ve mesleki doyumlarının nikotin bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship between perceived stress level and job satisfaction of healthcare personnel working in emergency call centers and nicotine addiction
- Tez No: 926956
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı 112 Acil Çağrı Merkezinde görev yapan sağlık personelinin Algılanan Stres Düzeyi ve Mesleki Doyumlarının Nikotin Bağımlılığı ile ilişkisini sosyodemografik özellikler ele alınarak araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi gönüllü 98 sağlık personeli oluşturmaktadır. Psikiyatrik ilaç tedavisi gören personel çalışmadan dışlanmıştır. Yapılan bu araştırmada veri toplama aracı olarak Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi, Algılanan Stres Ölçeği, Mesleki Doyum Ölçeği ve sosyodemografik formu kullanılmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın verileri normallik varsayımları açısından Kolmogorv-Smirnov testi ile değerlendirilmiş ölçek puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için nonparametrik testlerden Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre 112 Acil Çağrı Merkezinde görev yapan sağlık personelinin (n=98) Algılanan stres düzeyleri ile mesleki doyum puanları arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0.008). Demografik değişkenlere göre kadınların mesleki doyum düzeylerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. 1 yıldan az çalışan sağlık personeli ile 5-10 yıl arası çalışan personel arasında mesleki doyum ölçeği toplam puanları çalıştıkları yıl açısından anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p=0.042). Sigara kullanan sağlık personellerinde (n=31) Algılanan stres düzeyi ölçeği toplam puanı ile Fagerström nikotin bağımlılığı testi toplam, mesleki doyum ölçeği toplam, mesleki doyum ölçeği-niteliğe uygunluk ve mesleki doyum ölçeği-gelişme fırsatı puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Fagerström nikotin bağımlılığı testi toplam puanı ile mesleki doyum ölçeği toplam ve alt boyutları arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the Perceived Stress Level and Job Satisfaction of healthcare personnel working in the 112 Emergency Call Center and their Nicotine Dependence, considering sociodemographic characteristics. The sample of the study consists of 98 volunteer healthcare personnel. Personnel undergoing psychiatric medication treatment were excluded from the study. The data collection tools used in this research include the Fagerström Nicotine Dependence Test, the Perceived Stress Scale, the Job Satisfaction Scale, and a sociodemographic form.The SPSS 25.0 software package was used for data analysis in the study. The normality assumptions of the study data were evaluated using the Kolmogorov-Smirnov test, and Spearman's correlation analysis, a non-parametric test, was conducted to determine the relationship between scale scores. According to the findings obtained in this study, a negative significant relationship was found between the perceived stress levels and job satisfaction scores of healthcare personnel working in 112 Emergency Call Centers (n=98) (p=0.008). It was observed that women had higher job satisfaction levels according to demographic variables. It was found that the total scores of the job satisfaction scale showed a significant difference between healthcare personnel who had worked for less than 1 year and personnel who had worked for 5-10 years in terms of the years they had worked (p=0.042). No significant relationship was found between the total score of the perceived stress level scale and the total Fagerström nicotine dependence test, total job satisfaction scale, job satisfaction scale-suitability for qualification and job satisfaction scale-development opportunity scores in healthcare personnel who smoke (n=31) (p>0.05). No significant relationship was found between the total score of the Fagerström nicotine dependence test and the total and sub-dimensions of the job satisfaction scale (p>0.05).