Primer dismenoresi olan ve olmayan kadınlarda core kas kuvvetinin ve pelvik tilt açısının karşılaştırılması
Comparison of core muscle strength and pelvic tilt angles in women with and without primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 926966
  2. Yazar: NERİMAN ÖZBOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
PRİMER DİSMENORESİ OLAN VE OLMAYAN KADINLARDA CORE KAS KUVVETİ İLE PELVİK TİLT AÇILARININ KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmanın amacı Primer Dismenore (PD) olan ve olmayan kadınlarda core kas kuvvetini, core kas aktivasyonlarını ve pelvik tilt açılarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya PD olan 27 kadın ve primer dismenoresi olmayan sağlıklı 27 kadın dahil edildi. Katılımcıların demografik ve menstrüasyona yönelik bilgileri kaydedildi. Katılımcıların core kas kuvvetini değerlendirmek amacıyla“Sport-Specific Core Muscle Strength & Stability Plank Test”(spora özgü core kuvveti ve stabilite plank testi) protokolü uygulandı. Pelvik taban, transversus abdominis ve multifidus kas aktivasyonları, NeuroTrac® MyoPlus 2 çift kanallı EMG ETS cihazı ile değerlendirildi. Pelvik tilt açısı ölçümü Apecs-AI Duruş Değerlendirme ve Düzeltme Sistemi® aracılığıyla ölçüldü. Katılımcıların menstrüasyon ağrısı ve belirtileri Menstrüasyon Semptom Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmamızda PD olan ve olmayan kadınlarda core kas kuvvetleri ve transversus abdominus kas aktivasyonları benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF CORE MUSCLE STRENGTH AND PELVIC TILT ANGLES IN WOMEN WITH AND WITHOUT PRIMARY DYSMENORRHEA The aim of this study is to compare core muscle strength, core muscle activations, and pelvic tilt angles in women with and without Primary Dysmenorrhea (PD). The study included 27 women with PD and 27 healthy women without primary dysmenorrhea. Demographic and menstrual information of the participants was recorded. The“Sport-Specific Core Muscle Strength & Stability Plank Test”protocol was applied to evaluate the core muscle strength of the participants. Pelvic floor, transversus abdominis, and multifidus muscle activations were assessed using the NeuroTrac® MyoPlus 2 dual-channel EMG ETS device. Pelvic tilt measurement was performed using the Apecs-AI Posture Assessment and Correction System®. Menstrual pain and symptoms were evaluated using the Menstrual Symptom Scale. In our study, core muscle strength and transversus abdominis muscle activations were found to be similar in women with and without PD (p>0.05).