Beden eğitimi öğretmenlerinin prososyal davranışları ile duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişki
The relationship between physical education teachers' prosocial behaviors and emotion regulation strategies
- Tez No: 926983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma kapsamında beden eğitimi öğretmenlerinin prososyal davranışları ile duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul il merkezinde bulunan ortaokullar ile liselerde görev yapan 170 erkek ve 201 kadın olmak üzere toplam 371 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Yetişkin Prososyallik Ölçeği”ve“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 22.0 programında Independent Samples T-test, One Way ANOVA analizi ve Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin prorosyal davranış düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin kişilerarası duygu düzenleme becerilerinin de orta seviyenin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between physical education teachers' prosocial behaviors and emotion regulation strategies. A total of 371 physical education teachers, 170 males and 201 females, working in secondary schools and high schools in Istanbul, participated in the research.“Personal Information Form”,“Adult Prosociality Scale”and“Interpersonal Emotion Regulation Scale”were used to collect data. Independent Samples T-test, One Way ANOVA analysis and Pearson Correlation analysis were used in the SPSS 22.0 program for data analysis. At the end of the research, it was found that teachers' prosocial behavior levels were above the medium level. It was determined that the teachers' interpersonal emotion regulation skills were above the medium level.