Jinekomasti hastalarında cerrahi tedavinin hormon profili ve seksüel fonksiyonlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of surgical treatment on hormone profile and sexual functions in gynecomastia patients
- Tez No: 926996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
JİNEKOMASTİ HASTALARINDA CERRAHİ TEDAVİNİN HORMON PROFİLİ VE SEKSÜEL FONKSİYONLARA ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Tansu Akdağ Tıpta Uzmanlık Tezi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ÖZKAN 2024, VI+57 sayfa Amaç: Jinekomasti hastalarında cerrahi tedavi sonrası hormonal parametrelerin değişimini ve hem İİEF hem de PEDT formlarını kullanarak seksüel fonksiyonların değerlendirilmesini amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Plastik cerrahi kliniğinde jinekomasti nedeniyle opere edilen, sistemik ve genetik komorbiditesi olmayan, 65 yaş, 32 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası >3 ay olacak şekilde serbest ve total testosteron, östrojen, prolaktin, FSH, LH, SHBG, İİEF, PEDT skorları değerlendirildi. Çalışmada yer alan hastalar, androlojik açıdan üroloji uzmanı tarafından kör bir şekilde değerlendirildi. Takipte seksüel fonksiyonları etkileyebilecek risk faktörlerinde değişiklik olması halinde bu hastalar da çalışmadan çıkarıldı. Eşleştirilmiş gruplarda t testi ve Wilcoxon T testi kullanılarak SPSS 21.0.0 programıyla istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 25,69 + 10,369 idi. Cerrahi sonrası hastaların serbest ve total testosteron, FSH, LH, SHBG değerlerinde anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECT OF SURGICAL TREATMENT ON HORMONE PROFILE AND SEXUAL FUNCTIONS IN GYNECOMASTIA PATIENTS Tansu Akdağ Thesis of Specialization in Medicine, Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Supervisor: Assistant Professor Mustafa OZKAN 2024, VI+57 pages Introduction and Objective: We aimed to evaluate the changes in hormonal parameters and sexual function in gynecomastia patients after surgical treatment using both the IIEF and PEDT forms. Materials and Methods: Thirty-two male patients, 65 years old, without systemic and genetic comorbidities, operated for gynecomastia in the plastic surgery clinic were included in the study. Free and total testosterone, estrogen, prolactin, FSH, LH, SHBG, IIEF, PEDT scores were evaluated preoperatively and >3 months postoperatively. The patients in the study were blindly evaluated andrologically by a urologist. In case of changes in risk factors that might affect sexual function during follow-up, these patients were also excluded from the study. Statistical analysis was performed with SPSS 21.0.0 program using paired groups t test and Wilcoxon T test. Results: The mean age of the patients was 25.69 + 10.369 years. There were no significant differences in free and total testosterone, FSH, LH, SHBG values after surgery.