Odyoloji alanında çalışan uzmanların ses hijyeni alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of voice hygiene habits of experts working in the field of audiology
- Tez No: 926995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, odyoloji alanında çalışan uzmanların ses hijyeni alışkanlıklarını ve ses hijyeni eğitiminin etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya tanılı bir ses bozukluğu olmayan odyoloji alanında çalışan odyologlar ve odyometristler dâhil edildi. İlk değerlendirme sürecine 165 katılımcı dâhil edildi. Tüm katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Ses Handikap İndeksi ve Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği formlarını çevrimiçi (online) doldurdular. Katılımcılara bireysel olarak ses hijyeni eğitimi için broşür gönderildi ve eğitim verildikten sonra ilk değerlendirmeye ve ikinci değerlendirmeye katılan 121 kişinin ses hijyeni alışkanlıkları 2 ay sonra tekrar değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS versiyon 20 (Chicago, IL, USA) programı kullanıldı ve Spearman's Korelasyon Katsayısı incelendi. Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Wilcoxon testleri ile ön test son test sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the voice hygiene habits of audiology specialists and the effects of voice hygiene training. Audiologists and audiometrists working in the field of audiology who did not have a diagnosed voice disorder were included in the study. 165 participants were included in the initial evaluation process. All participants filled out the Demographic Information Form, Voice Handicap Index, and Voice-Related Quality of Life Scale forms online. A brochure for voice hygiene training was sent to the participants individually, and after the training, the voice hygiene habits of 121 people who participated in the initial and second evaluations were re-evaluated 2 months later. IBM SPSS version 20 (Chicago, IL, USA) program was used for statistical analyses and Spearman's Correlation Coefficient was examined. Pre-test and post-test results were compared using the Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Analysis of Variance, and Wilcoxon tests.