Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin afet bilinci algı düzeylerinin incelenmesi
Examination of disaster awareness perception levels of health sciences faculty students
  1. Tez No: 927007
  2. Yazar: SULTAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUĞ ALTIN, PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumsal hayatın olağan akışını kesintiye uğratan ve toplumsal düzeninin bozulmasına yol açan en önemli olaylardan birisi de afetlerdir. Afetler, bireyler üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan hasarlar bırakabilen, çevresel, sosyal ve ekonomik bakımdan zararlara ve kayıplara neden olabilen olaylardır. Afetler doğa olaylarından, insan hareketlerinden veya teknolojik faaliyetlerden kaynaklanabilmektedir. Bu bakımdan afetler kendi içerisinde doğal afetler, insan kaynaklı afetler ve teknoloji kaynaklı afetler olarak üç gruba ayrılmaktadır. Toplumsal ve bireysel düzeyde afetlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak, afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında planlı bir şekilde hareket edebilmek gibi durumlar afetlerin yol açabileceği zararların en aza indirilmesini sağlamaktadır. Böylece başta afet bilinci olmak üzere, afet farkındalığı, afet eğitimi ve afet yönetimi gibi konular ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin afet bilinci algı düzeylerinin belirlenmesidir. Bu amaçla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin afet bilinci algı düzeyleri; yaş, cinsiyet, aile gelir durumu, bölüm, sınıf, yaşanılan yer, afete maruz kalma durumu değişkenlerine göre incelenmektedir. Çalışma kapsamında, örneklem grubunda yer alan 278 öğrenci ile birebir görüşülerek, 36 madde ve 4 alt faktörden oluşan beşli likert tipi Afet Bilinci Algı Ölçeğine dayalı anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen anket uygulaması sonunda toplanan veriler SPSS paket programında tek yönlü varyans analizi (anova), T- testi, Tukey ve Games- Howell testi, betimsel analiz yöntemleri, korelasyon analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Her değişken için ortalama ve standart sapma değerlerine yer verilmiştir. Analiz sonucunda ulaşılan bulgular literatürde bulunan benzer ve farklı çalışmalarla karşılaştırılarak desteklenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında toplumun ve bireylerin afet bilinci düzeyini artırmaya yönelik çalışmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disasters are one of the most important events that interrupt in the nature of things of social life and cause the disruption of social order. Disasters can cause physical and psychological damage to individuals and cause environmental, social, and economic damage and losses. Disasters can result from natural events, human actions, or technological activities and are divided into three groups as natural disasters, human related disasters, and technological disasters in this respect. Being aware and prepared for disasters at a social and individual level, and being able to act in a planned manner before, during, and after a disaster, help to minimize the damage that disasters can cause. Therefore, issues such as disaster awareness, training for disaster prevention, and disaster management come to the fore. This study aims to determine the disaster awareness perception levels of university students. For this purpose, in this study, the disaster awareness perception levels of Karamanoğlu Mehmetbey University Faculty of Health Sciences students were examined according to variables such as age, gender, family income, department, grade, place of residence, and disaster exposure. Within the scope of the study, a questionnaire based on the five-point Likert-type Disaster Awareness Perception Scale consisting of 36 items and 4 sub-factors was applied by one-on-one interviews with 278 students in the sample group. The data collected at the end of the questionnaire application were analyzed using one-way variance analysis (anova), T-test, Tukey and Games-Howell tests, descriptive analysis methods, and correlation analysis methods in the SPSS package program. Mean and standard deviation values were given for each variable. The findings obtained as a result of the analysis were supported by comparison with similar and different study results in the literature. In the conclusion part of the study, suggestions were made regarding studies aimed at increasing the disaster awareness level of society and individuals.