Akıllı telefon gonyometre uygulamasının güvenilirliği ve servikal eklem hareket açıklığı ölçümlerinin geleneksel gonyometre ölçüm yöntemi ile karşılaştırılması
Reliability of smartphone goniometer application and comparison of cervical joint range of motion measurements with traditional goniometer measurement method
  1. Tez No: 927006
  2. Yazar: İRFAN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KONAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada servikal eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümlerinde akıllı telefon gonyometre uygulamasını değerlendirmek amacıyla geleneksel gonyometre ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmamıza 50 sağlıklı gönüllü genç birey dahil edilmiştir. Katılımcıların 30'u (%60) erkek, 20'si (%40) ise kadındı. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaşları 18-58 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 30.66±8.53 idi. Katılımcıların vücut kitle indeksi (VKİ) değeri 18,94-32.87 kg/m2 arasında değişmekte olup, ortalaması 24.15±3.01 kg/m² idi. Ölçümler İstanbul Gelişim Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda yapıldı. Araştırmamızda katılımcıların cinsiyet, yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, eğitim durumu gibi demografik özellikleri kaydedilmiştir. Servikal EHA ölçümlerinin değerlendirilmesinde akıllı telefon gonyometre uygulaması ile geleneksel gonyometre ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu nedenle tüm katılımcılara iki ayrı ölçüm yapılmıştır. Birinci etapta katılımcılara geleneksel gonyometre ile ikinci etapta ise aynı katılımcılara akıllı telefon gonyometre uygulaması ile servikal EHA ölçümü gerçekleştirildi. Tüm ölçümler her bir katılımcı için üç kez tekrarlandı ve ortalaması alındı. Elde edilen bulgular geleneksel gonyometre ve akıllı telefon gonyometre uygulaması ile yapılan servikal ekstansiyon EHA ölçüm sonuçları arasında anlamlı bir farkın olduğunu, teknik olarak ise iki ölçümün uyumlu olmadığını göstermektedir (p0,05). Sonuç olarak, akıllı telefon gonyometre uygulamaları, geleneksel gonyometrelere alternatif bir seçenek olabilir. Fizyoterapistlerin ölçümlerin doğruluğunu ve güvenilirliğini değerlendirmek için uygun yöntemleri seçmesi ve literatürdeki güncel araştırmalara dayanarak kararlarını desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, traditional goniometer measurement results were compared to evaluate the smartphone goniometer application in cervical range of motion (ROM) measurements. In line with the purpose of the study, 50 healthy young volunteer individuals were included in our research. 30 (60%) of the participants were men and 20 (40%) were women. The ages of the participants included in the study ranged between 18-58 and the average age was 30.66±8.53. The Body Mass Index (BMI) value of the participants ranged between 18.94-32.87 kg/m2, and the average was 24.15±3.01 kg/m2. Measurements were made at Istanbul Gelişim University Physiotherapy and Rehabilitation Department. In our research, demographic characteristics of the participants such as gender, age, height, body weight, and education level were recorded. In evaluating cervical ROM measurements, smartphone goniometer application and traditional goniometer measurement results were compared. In the first stage, cervical ROM was measured with a traditional goniometer, and in the second stage, cervical ROM was measured with a smartphone goniometer application for the same participants. All measurements were repeated three times for each participant and averaged. The findings show that there is a significant difference between the cervical extension ROM measurement results made with the traditional goniometer and the smartphone goniometer application, and technically the two measurements are not compatible (p0,05). In conclusion, smartphone goniometer apps can be an alternative option to traditional goniometers, but caution should be exercised when using them. Physiotherapists need to choose appropriate methods to evaluate the accuracy and reliability of measurements and support their decisions based on current research in the literature.