Ankilozan spondilitli hastalarda Articulatio sacroiliaca'nın Sacrum ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of the Articulate sacroiliaca with the Sacrum in patients with Ankylosing spondilitis
- Tez No: 927021
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR PEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, ankilozan spondilit (AS) tanılı hastaların anterior ve posterior sacral uzunluk, anterior ve posterior sacral eğrilik uzunluğu, S1 vertebra corpusunun maximum transvers uzunluğu, S1 vertebra corpusunun antero posterior uzunluğu, orta ventral düz uzunluk, linea trasversa uzunlukları, sacral alan, sacrum taban açısı, sacral eğim, sacrum genişliği, intercornual mesafe, ventral düz genişlik, linea trasversa, sağ ve sol art. sacroiliaca kesit alanının değerlendirilmesi amaçlandı. Retrospektif olarak yapılan çalışmamız, 18-72 yaş aralığında toplam 160 bireyin kayıtları incelenerek yapıldı. AS tanılı 80 hasta (40 Erkek-40 Kadın) ile kontrol grubu için aynı sayıda sağlıklı bireyin görüntüleri alındı. Manyetik rezonans görüntüleri microdicom programına yüklenerek ölçümleri gerçekleştirildi. Tüm analizler IBM SPSS Statistics 26.0 for Windows (New York; ABD) kullanılarak yapıldı. Çalışmamızın AS'li erkek hastalarda; posterior sacral eğrilik uzunluğu, ventral düz genişlik, linea transversa 1 ve 2 kontrol grubuna göre daha düşük ölçülmüştür. Sacral eğim açısı ise hasta grubunda daha yüksek ölçülmüştür. Sol ve sağ art. sacroiliaca kesit alanları kontrol grubunda hasta grubuna göre belirgin şekilde daha geniş ölçülmüştür. AS'li kadın hastalarda; sacral eğim açısı kontrol grubuna göre daha fazla ölçülmüştür. AS'li erkek ve kadın hastalar karşılaştırıldığında; anterior ve posterior sacral uzunluk, anterior ve posterior sacral eğrilik uzunluğu, sacral alan, S1 vertebra corpus'unun maximum transvers uzunluğu, S1 vertebra corpus'unun antero posterior uzunluğu, linea trasversa 1, linea trasversa 2 ve linea trasversa 3 ölçümlerinin erkek hastalarda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Erkek hasta/kadın hasta grubunda, sacral alan, posterior sacral eğrilik uzunluğu ve intercornual mesafe ile sol art. sacroiliaca kesit alanı arasında pozitif, sacral eğim ile negatif korelasyon bulunmuştur. Araştırmamız verileri yapılacak olan çalışmalara ön referans olacaktır. Ayrıca, AS'li hastalarda os sacrum ölçümlerinin ve art. sacroiliaca'nın sacrum ile ilişkisinin bilinmesinin, hastalığın klinik aşamalarına ve tedavi sürecine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the anterior and posterior sacral length, anterior and posterior sacral curvature length, maximum transverse length of the S1 vertebral body, anteroposterior length of the S1 vertebral body, mid-ventral straight length, linea trasversa lengths, sacral area, sacrum base angle, sacral slope, sacrum width, intercornual distance, ventral straight width, linea transversa, right and left art. sacroiliac cross-sectional area of patients diagnosed with ankylosing spondylitis (AS). Our retrospective study was conducted by examining the records of 160 individuals between the ages of 18-72. Images were taken from 80 patients diagnosed with AS (40 male-40 female) and the same number of healthy individuals for the control group. Magnetic resonance images were uploaded into the microdicom program and measurements were performed. All analyses were performed using IBM SPSS Statistics 26.0 for Windows (New York; USA). Male AS patients in our study had lower measurements of linea transversa 1, 2, and posterior sacral curvature length and ventral flat breadth than the control group. The sacral inclination angle was measured higher in the patient group. The left and right art. sacroiliaca cross-sectional areas were measured significantly larger in the control group compared to the patient group. In female patients with AS; the sacral inclination angle was measured higher than the control group. When male and female patients with AS were compared; anterior and posterior sacral length, anterior and posterior sacral curvature length, sacral area, maximum transverse length of the S1 vertebral body, anteroposterior length of the S1 vertebral body, linea trasversa 1, linea trasversa 2 and linea trasversa 3 measurements were found to be higher in male patients. In the male/female patient group, a positive correlation was found between the sacral area, posterior sacral curvature length and intercornual distance and the cross-sectional area of the left sacroiliac joint, and a negative correlation was found with the sacral slope. Our research data will be a preliminary reference for future studies. In addition, we believe that understanding the measurements of the sacrum and the relationship between the sacroiliac joint and the sacrum in patients with Ankylosing Spondylitis (AS) will significantly contribute to the clinical stages of the disease and enhance the treatment process.