Farklı yüklerde yapılan direnç antrenmanlarının kas kuvveti, hipertrofi ve kuvvette devamlılık üzerine etkisi
Effects of different resistance training loads on muscle strength, hypertrophy, and strength endurance
- Tez No: 927020
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan çalışmanın amacı 12 haftalık düşük yük, yüksek yük ve yüksek-düşük yük kombinasyonu ile tükenene/başarısızlığa kadar devam eden direnç antrenmanlarının kas gücü, hipertrofisi ve kuvvette devamlılık üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları (18-35) yaş arası, minimum 2 yıldır aralıksız olarak vücut geliştirme ve fitness antrenmanı yapan 30 gönüllü erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Öncelikle tüm katılımcıların dinlenik durumda iken 1 tekrar maksimum (TM) squat ve 1 TM bench press değerleri ölçülmüştür. Denek grupları test sonuçlarına göre 1 TM değerleri birbirine yakın olan katılımcılar, Yüksek yük (YY 4 set %70, 1TM), Düşük yük (DY 4 set %30, 1TM) ve Yüksek-Düşük yük (YDY 2 set %70, 1TM ve 2 set %30, 1TM) olmak üzere ve her grupta 10 erkek sporcu olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplar 12 haftalık direnç antrenman programını, rutin A (Pazartesi ve Çarşamba, 1. ve 3. günler) ve rutin B (Salı ve Perşembe, 2. ve 4. günler) olacak şekilde uygulamıştır. Tüm gruplar için set arası dinlenme süresi 2 dakika, hareketler arası dinlenme süresi 3 dakika şeklindedir. Hareket hızı 1 saniye konsantrik 2 saniye eksantrik şeklinde olarak ve bu hız bozulduğunda veya hareket yapılamadığında set sonlandırılmıştır. Tüm veriler IBM SPSS sürüm 22 (IBM Corp. Armonk, ABD) istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm parametreler arasındaki etkileşim ve asıl etki tekrarlayan ölçümlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yüksek yük grubu, düşük yük grubu ve yüksek-düşük yük grubu verilerinde“kas gücü x hipertrofisi x kuvvette devamlılık”etkileşimi analiz edilmiştir. Anlamlı bir asıl etki veya etkileşim tespit edildiğinde, Bonferroni post-hoc analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 12 weeks of low load, high load, and high-low load combination resistance training to failure on muscle strength, hypertrophy, and strength endurance. The participants of the study consisted of 30 male volunteers aged 18-35 who had been engaged in bodybuilding and fitness training for a minimum of 2 years. Initially, the 1-repetition maximum (1RM) values for squat and bench press were measured for all participants at rest. Based on the test results, participants with similar 1RM values were divided into three groups: High Load (HL 4 sets at 70% 1RM), Low Load (LL 4 sets at 30% 1RM), and High-Low Load (HLL 2 sets at 70% 1RM and 2 sets at 30% 1RM), with 10 participants in each group. All groups followed a 12-week resistance training program with Routine A (Monday and Wednesday, days 1 and 3) and Routine B (Tuesday and Thursday, days 2 and 4). Rest periods between sets were 2 minutes, and rest periods between exercises were 3 minutes. Movement speed was 1 second concentric and 2 seconds eccentric; sets were terminated when this speed was disrupted or failure occurred. All data were analyzed using IBM SPSS version 22 (IBM Corp., Armonk, NY). Interaction and main effects among parameters were analyzed using repeated measures one-way ANOVA. The“muscle strength x hypertrophy x strength endurance”interaction was analyzed within the high load, low load, and high-low load group data. If a significant main effect or interaction was detected, Bonferroni post-hoc analysis was conducted.