Evcil gebe kedilerde akut faz protein seviyelerindeki değişikliklerin belirlenmesi
Determination of changes in acute phase protein levels in pregnant domestic cats
  1. Tez No: 927025
  2. Yazar: ÇAĞLA ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP HAKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
EVCİL GEBE KEDİLERDE AKUT FAZ PROTEİN SEVİYELERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN BELİRLENMESİ Ulaş Ç. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Programı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2025. Amaç: Bu çalışmada, gebe kedilerde Akut Faz Proteinlerin (AFP) gebelik boyunca ve doğum sonrası konsantrasyonlarındaki değişimlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, çiftleşme tarihi bilinen ve çiftleşme sonrası 28-30. günlerde ultrasonografik (USG) muayene ile gebe oldukları belirlenen 5 Sphynx ve 5 British ırkı kedi ile gerçekleştirildi. Her bir kediden gebeliğin erken (28-30. gün), orta (40-45. gün), geç dönemlerinde (doğumun son haftası) ve doğum sonrası 24. saatte kan örnekleri alındı. Kan örneklerinden santrifüj edilerek elde edilen serum örneklerinde ELISA yöntemi ile Alfa-1-asit glikoprotein (AGP), Serum amiloid A (SAA), Haptoglobin (Hp), spektrofotometrik yöntem ile de Seruloplazmin (Cp) konsantrasyonları belirlendi. Yavru sayılarının AFP konsantrasyonu üzerine etkisini belirlemek amacıyla kediler ayrıca az (1-3) ve çok (4 ve üzeri) yavru olarak gruplandırılarak da değerlendirildi. Verilerin zamanla gösterdiği değişimler tekrarlayan varyans analizi ve gruplar arası karşılaştırmada tek yönlü ANNOVA yöntemi kullanıldı. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre, gebelik dönemleri arasında AGP, SAA, Hp ve Cp konsantrasyonlarında istatistiksel bir fark tespit edilmedi (p>0,05). Doğum sonrası 24.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF CHANGES IN ACUTE PHASE PROTEIN LEVELS IN PREGNANT DOMESTIC CATS Ulas C. Aydin Adnan Menderes University, Institute of Health Sciences, Veterinary Obstetrics and Gynecology Program, Master's Thesis, Aydin, 2025. Objective: This study aimed to investigate the changes in the concentrations of Acute Phase Proteins (APPs) during pregnancy and after parturition in pregnant cats. Material and Methods: The study was conducted with 5 Sphynx and 5 British Shorthair cats, whose mating dates were known and were determined to be pregnant via ultrasonographic (USG) examination on days 28-30 post-mating. Blood samples were collected from each cat during early (28-30 days), mid (40-45 days), and late stages of pregnancy (the last week before parturition) as well as at 24 hours postpartum. Serum samples were obtained by centrifugation and analyzed for Alpha-1-acid glycoprotein (AGP), Serum amyloid A (SAA), and Haptoglobin (Hp) concentrations using the ELISA method, while Ceruloplasmin (Cp) concentration was measured using a spectrophotometric method. To determine the effect of litter size on AFP concentration, the cats were also grouped based on the number of kittens: low (1-3) and high (4 or more). Changes in data over time were analyzed using repeated measures variance analysis, and comparisons between groups were performed using one-way ANOVA. Results: According to the results, no statistical difference was found in the AGP, SAA, Hp and Cp concentrations between pregnancy periods (p>0.05).