Ankara keçilerinde androlojik parametrelerin dölverimi üzerine etkisi
The effect of andrological parameters on the fertility of Angora goats
- Tez No: 588166
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hayvanlardan elde edilen verimlerin ekonomik sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için yüksek bir dölverimi elde etmek ve kuşaklar boyunca aktarılmasını kontrol altına almak gereklidir. Bu yüzden androlojik muayene sistematiği (AMS) sürü reprodüktif yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Ankara Keçisi Tekelerinde aşım sezonunda yapılan androlojik muayene parametrelerinin, reprodüktif özellikler üzerine etkisinin araştırılması için amaçlanmıştır. Hayvan materyali olarak TAGEM tarafından yürütülen 'Türkiye Yerli Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Koruma Projesi' kapsamında 'Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'(UHAEM) bünyesinde korunan Ankara Keçilerinden dölverimi kanıtlanmış 6 adet teke (1-3 yaşlarında) ve 61 adet dişi kullanılmıştır. Araştırmada sezon içerisinde AMS uygulanan tekelerin morfometrik testis ölçümleri, suni vajen yardımıyla haftada 2 kere, 3'er tekrar olmak üzere toplam 36 ejakülatın spermatolojik özellik verileri ile, elde sıfat yöntemiyle çiftleştirilen 61 adet dişi birey üzerinden ilk sıfat canlı ağırlığı, gebe kalma oranı, ikizlik oranı, yavru verimi, canlı ağırlık artışları parametreleri ile karşılaştırılarak aralarındaki korelasyon incelenmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda annenin doğum ağırlığı ile yaşı ve sıfat ağırlığı arasında pozitif korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the economic sustainability of the animal yields, it is necessary to obtain a high fertility and to control the transmission over generations. Therefore, andrological examination systematic (AMS) plays an important role in herd reproductive management. This study was designed to investigate the effect of Andrological examination on reproductive parameters in Ankara goats. Within the scope of Conservation of Animal Genetic Resources 'project carried out by TAGEM, 6 Angora bucks with proven fertility (1- 3 years old) and 61 Ankara goats, which are protected in International Livestock Research and Training Center(UHAEM), were used as animal material, In this study, morphometric testicular measurements of the AMS-applied bucks, spermatological parameters of 36 ejaculates obtained by semen collected via artificial vagina, twice a week with three replicates, during the breeding season were compared with the first breeding live weight, conception rate, twin rate of 61 female individuals mated by natural mounting method live weight gain parameters of offspring were compared and their correlations were examined. As a result of the correlation analysis, positive correlations were found between birth weight and age and first mounting weight of the goats.